Jak wygląda edukacja w Szwecji?

Zbliża się 1 września, czyli rozpoczęcie roku szkolnego. Razem z Olgą chcemy Wam przybliżyć, jak wygląda edukacja w Szwecji oraz sprawdzić czym różni się od systemu edukacji w Polsce :)

W Szwecji obowiązkowa edukacja trwa dziewięć lat, do 16. roku życia.
Dzieci zaczynają naukę w wieku siedmiu lat, choć do pierwszej klasy trafiają też sześciolatki, zależy, jak zadecydują rodzice. Jeżeli istnieją ważne powody i zgodzi się na to samorząd, dziecko może rozpocząć naukę w wieku ośmiu lat. 
Edukacja jest bezpłatna.


Rok szkolny w Szwecji zaczyna się zazwyczaj pod koniec sierpnia i kończy na początku czerwca, łącznie trwa około 40 tygodni. Tak samo jak w Polsce, dzieli się na dwa semestry.

Na zakończenie trzeciej klasy uczniowie przystępują do sprawdzianów z matematyki i języka szwedzkiego. 
Kolejny egzamin czeka młodych ludzi po V klasie. 
Wtedy sprawdzane są wiadomości z języka szwedzkiego, angielskiego oraz matematyki. 
Podobne testy przeprowadzane są na zakończenie klasy dziewiątej. 
Po dziewięciu latach nauki uczniowie otrzymują świadectwo ukończenia szkoły, na którym podane są wyniki ze wszystkich przedmiotów oraz wyniki testów. 
Na tym etapie edukacji skala ocen jest trzystopniowa: zaliczony (G), zaliczony z wyróżnieniem (VG) lub zaliczony ze specjalnym wyróżnieniem (MVG). 

Glow Images/East News

Każdy absolwent szkoły podstawowej może kontynuować naukę w wybranej przez siebie szkole średniej. Ta nie jest już obowiązkowa, jednak zdecydowana większość młodych Szwedów chce się uczyć dalej. 
Nauka na tym etapie edukacji trwa zasadniczo trzy lata. 
Szkoły średnie oferują kilkanaście profili, z czego większość jest związanych z przygotowaniem do zawodu. 
Są też takie, które przygotowują do studiów uniwersyteckich. Warunkiem otrzymania świadectwa kończącego szkołę średnią jest zdanie egzaminu końcowego obejmującego język szwedzki, angielski i matematykę. Rekrutacja na uczelnie wyższe odbywa się na podstawie konkursu świadectw. 


W 2012 roku, rząd zlecił kuratorium oświaty opracowanie programu nauczania chińskiego w szkołach podstawowych i gimnazjach jako języka dodatkowego.
Wtedy szwedzkie szkoły proponowały naukę tylko europejskich języków, a w dobie globalizacji należy zwrócić uwagę na rosnącą rolę Azji, a w szczególności właśnie Chin.

Ostatnim językiem obcym, jaki wprowadzono do programu nauczania w szwedzkich szkołach, był hiszpański - a zrobiono to 45 lat temu.
Od roku szkolnego 2014/2015 uczniowie mogą wybierać między hiszpańskim, francuskim, niemieckim i chińskim.

Klüftiga sexan


Komentarze