Malarz z błękintną krwią.

 Dzisiejszym postem rozpoczynamy poznawanie przodków króla Karola Gustawa XVI i jego sióstr. Może nie jeden z was już zauważył, ze lubię odkopywać stare historie. Przypominać ludzi , którzy byli w kolejce do szwedzkiego tronu i nie tylko. Zapraszam do poznania księcia Eugeniusza.

Książę z braćmi Carlem i Oscarem

Eugén Napoleon Nicolaus (ur. 1 sierpnia 1865 w pałacu Drottningholm, od 1899roku książę Närke, do 1905 książę Norwegii, z dynastii Bernadotte, malarz, kolekcjoner dzieł artystycznych oraz mecenas sztuki.
 
Urodził się jako najmłodszy z czterech synów następcy tronu Szwecji i Norwegii, księcia Östergötland Oskara (jako król Oskar II) i jego żony księżnej Zofii Wilhelminy. W państwach tych panował wówczas jego stryj Karol XV. Eugen jest bratem króla Gustawa V.
Znalezione obrazy dla zapytania prince eugen of sweden
Jak nakazuje tradycja od wczesnych lat służył w armii uzyskał dyplom oficerski. Jego pasją było malarstwo i kolekcjonerstwo sztuki.  M.im. wybrał właśnie studiowanie malarstwa w Uppsali oraz za granicą swojej ojczyzny w Paryżu.

 Znalezione obrazy dla zapytania prince eugen of sweden

Jako malarz nigdy nie sprzedawał swoich pracy. Jeśli ktoś chciał zobaczyć czy zdobyć prace księcia musiał udawać się do muzeum czy na licytacje na cele charytatywne.
Jedyne zdjęcie jakie udało mi się znaleźć. Eugen wraz ze swoimi rodzicami..

 To dzięki matce - królowej Zofii udało mu się spełnić sen artysty.

W 1886 roku ogłosił rodzicom : "Fakt, że zdecydowałem się poświęcić się malarstwu (...) lecz muszę się uczyć. W domu jest to niemożliwe i nie ma innego miejsca niż Paryż.
Matka miała odpowiedzieć mu  " Nie mam nic przeciwko byś był malarzem! pod warunkiem, że masz coś więcej niż "Prinsanlag" ", co również było powodem niepokoju samego Eugena.
lata 30, XXw.

Odznaczenia: posiadał 41 oznaczeń w tym ze Szwecji i 7 z innych krajów (z Rosji (5) Badeni(4), Prus (3) Danii (2) Hiszpanii (2) Norwegii (2)).
    1. Order Serafinów (1865, Szwecja)
    2. Order Wazów I klasy (1897, Szwecja)
    3. Order Karola XIII (Szwecja)
    4. Odznaka Pamiątkowa Króla Króla Oskara II (1897, Szwecja)
    5. Medal Srebrnego Wesela Księcia Gustawa i Księżnej Wiktorii (1906, Szwecja)
    6. Odznaka Pamiątkowa Złotego Wesela Króla Oskara II i Królowej Zofii (1907, Szwecja)
    7. Odznaka Jubileuszowa 70 Urodzin Króla Gustawa V (1928, Szwecja)

      Znalezione obrazy dla zapytania prince eugen of sweden
      Książę ze swoim pieskiem
      Nigdy się nie ożenił i nie miał także nieślubnych dzieci.
      Willa Waldemarsudde

      Zmarł 17 sierpnia 1947 w willi Waldemarsudde na wyspie Djurgården w Sztokholmie. Malarz chorował na serce. Zgodnie z jego testamentem powstało muzeum jego artystycznej twórczości. Książę zamieszkiwał tam od 1899 roku.

      W tym roku przypada jego 70. rocznica śmierci . Magazyn Svenska Damtidning opublikował poniższy artykuł:


      70 lat po jego śmierci, książę Eugen jest uważany za jednego z wielkich artystów w swoim czasie. Eugen starał się być poważnie traktowany pomimo jego bogactwa i przodków. Dlatego czasem nazywał się Monsieur Oscarsson, a kiedy w 1889 r. Wziął udział w paryskich Targach Świata, podpisał swoje obrazy "Eugéne".
      Obiecał swojemu ojcu, że nie poślubi kogoś z ludu. 
      Mówi się, że książę Eugen w latach dwudziestych spotkał się z hrabią Ebba Bonde. Gazety huczały od plotek bo Pani Bonde byłą mężatką. a Eugen nigdy się nie ożenił. Jeśli łączyło coś tą dwójkę to nigdy się nie dowiemy. 
       Książę zachowywał dyskretne życie prywatne, co oczywiście nie przeszkadzało w różnych spekulacjach. W Waldemarsudde dbał o swój personel, ale musieli nazywać go Waszą Wysokością. Najbliżsi przyjaciele nazywali go Prinsen (The Prince), a jego imię było używane tylko przez członków jego rodziny.

      Kochani bardzo przepraszam was za mały poślizg w opublikowaniu postu. Wkrótce na blogu nastąpią zmiany ;)

      Komentarze