Majątki monarchów Europy

Ogólnoświatowy ranking najbogatszych monarchów jest sporządzany co roku przez magazyn Forbes.  Także spadkobiercy prawni Almanachu Gotajskiego, rocznika genealogicznego, który od XVIII do XIX wieku był wydawany na terenie Niemiec i Francji, opublikowali podobną listę.
W obu zestawieniach brano pod uwagę nie tylko prywatne majątki monarchów, ale także wartość zarządzanych przez nich ziem, zbiorów dzieł sztuki, nieruchomości, udziałów w firmach i podlegające im własności państwowe.




                                          


Król Karol Gustaw XVI Bernadotte

Najbogatszym wśród rodów skandynawskich jest dynastia Bernadotte ze Szwecji.
Król Karol XVI Gustaw Bernadotte na tron wstąpił w 1973 roku, po śmierci swojego dziadka, króla Gustawa VI Adolfa. Szacuje się, że wartość prywatnego majątku króla szwedzkiego wynosi prawie 36 mln euro. Król Szwecji – Karol XVI Gustaw – otrzymuje apanaż w wysokości 14 mln EUR.
Swoją płacę musi przeznaczać na wynagrodzenia personelu, organizowanie ceremonii, utrzymanie posiadłości i całej rodziny królewskiej. Należy jednak zaznaczyć, że apanaż króla stanowi 51% środków przeznaczanych przez rząd na utrzymanie dworu.
Następczyni szwedzkiego tronu, księżna Wiktoria, wraz z mężem i 2-letnią córeczką, ma do dyspozycji 11 pałaców królewskich na terenie całej Szwecji.




                                       
Książę Albert II, Monako

Majątek głowy państwa Monako, księcia Alberta II szacowany jest na około 2,5 miliarda funtów brytyjskich, a w jego skład wchodzą nie tylko książęce posiadłości, takie jak Château de Marchais we Francji czy dwie ogromne wille w stolicy Monako, ale także rodzinna kolekcja dzieł sztuki, garaż pełen antycznych samochodów i zbiór cennych znaczków pocztowych. Następcą Alberta jest książę Jakub Honoriusz Rainier.


                                                    


Wielki książę Henryk Burbon-Parmeński, Luksemburg

Mający swą oficjalną siedzibę w Pałacu Wielkich Książąt w Luksemburgu, książę Henryk na co dzień mieszka w zamku Berg.
Większość pieniędzy monarchy jest ulokowana w bankach, depozytach złota i rodzinnych inwestycjach przemysłowych. Całość jego majątku szacowana jest na około trzy miliardy funtów. Bezpośrednim spadkobiercą nie tylko tronu, ale i większej części dorobku monarchy, jest 32-letni książę Wilhelm.

                                   

     
Książę Jan Adam II, Lichtenstein
Majątek Jana Adama II to nie tylko 400-letnia kolekcja dzieł sztuki oraz prawie 20 tysięcy hektarów ziemi w Austrii, ale przede wszystkim założona w 1970 roku Fundacja Księcia Lichtensteinu, która obejmuje prywatne firmy (takie jak bank LGT i RiceTec), muzea i liczne nieruchomości, między innymi zamki Vaduz i Valtice.
Fortuna monarchy szacowana jest na ponad 4 miliardy funtów, a majątek całej rodziny królewskiej wynosi prawie drugie tyle.
Następcą Jana Adama II ma być najstarsze z czwórki jego dzieci - książę Alojzy.Posiadana fortuna całkowicie samofinansuje się, gdyż oparta jest na największej na świecie prywatnej sieci bankowej oraz bardzo dobrym systemie zarządzania rodzinnymi aktywami.
Prywatnie, Hans-Adam II poślubił hrabinę Marie Kinsky von Wchinitz und Tettau, a większość ich dzieci pracuje w rodzinnym biznesie.


                                      

Król Wilhelm Aleksander, Holandia
Najmłodszy europejski monarcha, król Wilhelm Aleksander odziedziczył tron po swojej matce, królowej Beatrycze w kwietniu tego roku.
Jego majątek szacuje się na około 10 miliardów funtów, jednak niderlandzka rodzina królewska posiada znacznie więcej. Około 25 porcent udziałów firmy Royal Dutch Stell należy do głowy państwa Holandii, co w przeliczeniu daje dodatkowe kilkadziesiąt miliardów funtów. rywatna fortuna holenderskiej rodziny Orange-Nassaus wynosi około 170 mln euro. Większa część pochodzi z prywatnych akcji koncernu Shell. W związku z tym, że holenderscy monarchowie nie muszą upubliczniać swojego majątku, ich bogactwo może być znacznie większe.
W posiadaniu króla Wilhelma Aleksandra jest także spora kolekcja królewskiej biżuterii i dzieł sztuki. Następczynią króla Holandii i zarazem spadkobierczynią jego ogromnego majątku ma zostać najstarsza z jego trzech córek, księżniczka Katarzyna Amalia.

                                         


Królowa Elżbieta II, Wielka Brytania
W kwestii bogactwa królowej Elżbiety jest wiele kontrowersji. Niektóre źródła podają, że jej prywatny majątek wynosi około 450 milionów funtów, inne źródła natomiast, po zliczeniu wartości wszystkich udziałów, posiadłości i ziem, mówią o kwocie bliskiej 60 miliardów funtów.
W jej posiadaniu jest całe Księstwo Lancaster oraz takie budowle jak Buckingham Palace, Kensington Palace i Zamek Windsor. Poza tym, królowa ma obszerne zbiory dzieł sztuki, wśród których znajduje się twórczość Leonarda Da Vinci i Rubensa. Do Elżbiety II należą także królewskie klejnoty znajdujące się w Tower of London, między innymi brytyjska korona państwowa.
Kiedyś królowa miała również pełne prawa do tak zwanych Crown Estates, czyli ziemi zlokalizowanych na całym obszarze Wielkiej Brytanii, jednak teraz, zgodnie z prawem nie może ich już sprzedać.
Brytyjska królowa ze swoim majątkiem całkiem nieźle wypada w rankingu europejskim. Daleko jej jednak do najbogatszego monarchy świata, króla Tajlandii Bhumibola Adulyadeja, którego fortuna szacowana jest na 39 mld euro.
Bezpośrednim spadkobiercą królowej Elżbiety II jest jej syn, książę Karol. W drugiej kolejności pretenduje do tronu jej wnuk, książę William. Dopiero na trzecim miejscu plasuje się dziecko księżnej Kate i księcia Williama.



Harald V, Norwegia

Majątek Haralda V którego prywatny majątek wynosi 10,4 mln euro, jest określany jako jeden z najbiedniejszych rządzących europejskich monarchów.




Filip VI Burbon, Hiszpania

W rankingu najbogatszych monarchii hiszpański ród Burbonów wypada dosyć blado. Majątek rodziny szacowany jest na 4,55 mln euro. Jednak król otrzymuje pensję w wysokości 139 tys. euro oraz 150,8 tys. euro na wydatki.
To, na co warto zwrócić uwagę, to fakt, że Burbonowie są w posiadaniu największego europejskiego pałacu królewskiego. Łączna powierzchnia użytkowa budynku wynosi 135 tys. mkw., w tym 3418 pokoi.






Komentarze

  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz