Od 26 sierpnia Göran Lithell jest marszałkiem na dworze szwedzkiej rodziny królewskiej. Przed objęciem stanowiska pracował w ambasadzie szwedzkiej w Waszyngtonie. Wcześniej pracował w ambasadach w Kopenhadze i Tallinie. Göran Lithell będzie odpowiedzialny za harmonogram monarchy oraz za wydarzenia (+ program ) Króla i Królowej.
Thor Göran Lithell ur. 7 grudnia 1968 jest żonaty z Karin( ur.1969), która jest artystką, ekonomistką cywilną i ekologiczną i pracowała między innymi w Sida. Mają bliźniaków Svante i Haralda (11 lat) i córkę Astrid (ur. 11 stycznia 2003).
2015: Rodzina Lithell |
Gratuluję nowej pracy! Jak minął pierwszy tydzień?
- Dzięki. Oczywiście, przedstawienie się na nowe miejsce na początku jest trudne. Dzięki mojej kompetentnej, hojnej i miłej kadrze był to bardzo dobry pierwszy tydzień.
Nauczyłeś się już, jak znaleźć wszystko w Pałacu Królewskim?
- Przynajmniej nauczyłem się, jak znaleźć swoje biuro.
Czego najbardziej oczekujesz od króla? Co najbardziej różni się od twojej poprzedniej pracy w szwedzkiej ambasadzie w Waszyngtonie?
- Po pierwsze, chciałbym wyrazić wielką radość z przyjęcia honorowego zadania pracy dla głowy państwa i jego rodziny. Zadanie to bardzo różni się od mojej poprzedniej pracy jako drugiego człowieka w ambasadzie w Waszyngtonie, ale coś, na czym koncentrują się oba zadania, to podkreśla nowoczesną i innowacyjną Szwecję opartą na szwedzkich tradycjach.
Jaki był twój kontakt z rodziną królewską wcześniej?
- Mój pierwszy kontakt z rodziną królewską miał miejsce, kiedy pełniłem służbę wojskową jako oficer policji wojskowej w K1 w Sztokholmie i byłem częścią Gwardii Królewskiej Konnej. Następnie miałem przywilej przebywania i przyjmowania różnych członków rodziny królewskiej podczas moich zagranicznych delegacji w Rosji, Estonii, Danii, a ostatnio w USA.
Wreszcie 3 krótkie pytania! Którą książkę przeczytałeś ostatnio?
- Często czytam kilka książek równolegle. Najnowszą była książka rocznicowa: Bernadotte 200 lat na tronie szwedzkim 1818-2018.
Czego słuchasz w drodze do pracy?
- P1 Morning.
A czego nie możesz przegapić w telewizji?
- Wraz z rodziną przeprowadziliśmy się z USA zaledwie kilka tygodni temu, więc wciąż ustalam nowe, stare nawyki. Jest jednak coś czego mi nie brakuje to program informacyjny.
4 września
4 września na audiencji u króla pojawił się premier Szwecji Stefan Löfven, było to pierwsze indywidualne spotkanie od stycznia. Zapewne, spotkanie miało na uwadze otwarcie parlamentu, już w ten wtorek.
Wieczorem udał się do Sali Narodowej na zamku na koncert „Hovsångarna på Slottet”.
Podczas koncertu wystąpili czterej śpiewacy kopytowi Hillevi Martinpelto, Katarina Karnéus, Daniel Johansson i Karl-Magnus Fredriksson. Piosenkom towarzyszyła Royal Palace Chamber Orchestra pod dyrekcją dyrygenta Andrieja Nikołajewa.
5 września
Tego dnia na zamku królewskim król miał aż 3 spotkania:
- Z Carlem-Henric Svanbergem, prezesem Akademii Inżynierii, dyrektorem Tuula Teeri i kierownikem projektu Elin Vinger Elliot, dot. " Royal Technology Mission 2020"
- Z restauratorem z Akademii Gastronomicznej Carl Jan Granqvist i producentem Karsten Thurfjell.
W 2018 roku odbyło się podobne spotkanie króla z Granqvistem i Thuefjell. Obecne spotkanie nie wiadomo czego konkretnie dotyczyło.
Z kolejnego spotkania pojawiła się fotografia z nowym gubernatorem Gotlandii. Anders Flanking został nowym gubernatorem Gotlandii 1 czerwca 2019 r.
W sobotę, 7 września król udał się do Boden, aby przekazać nowy sztandar Pułkowi Norrbotten. Na miejscy powiedział:
„Stuletni Boden z fortecą i garnizonem od dawna jest kamieniem węgielnym obrony narodu. I tak jest nadal.Ochrona Szwecji i obrona wolności kraju - to zadanie Sił Zbrojnych. Aby jednak najlepiej rozwiązać to zadanie, wymagana jest współpraca.
Dlatego cieszę się, że Dzień Garnizonowy gromadzi przedstawicieli z różnych części społeczeństwa: od stowarzyszeń i sztabu garnizonowego po gminę i innych partnerów".
„Stuletni Boden z fortecą i garnizonem od dawna jest kamieniem węgielnym obrony narodu. I tak jest nadal.Ochrona Szwecji i obrona wolności kraju - to zadanie Sił Zbrojnych. Aby jednak najlepiej rozwiązać to zadanie, wymagana jest współpraca.
Dlatego cieszę się, że Dzień Garnizonowy gromadzi przedstawicieli z różnych części społeczeństwa: od stowarzyszeń i sztabu garnizonowego po gminę i innych partnerów".
8 września Król Carl Gustaf wziął udział w ceremonii wręczenia stypendium im. Szesnastu Klejnotów Zeusa w Sali Stanu w Pałacu Królewskim. W tym roku zwycięzcą został Emil Eliasson.
Komentarze
Prześlij komentarz