Rankiem 11 grudnia 1923 roku Sztokholm został udekorowany na przyjęcie. Kwiaty, świece i flagi rozświetliły zimowy mrok, na skrzyżowaniu Drottninggatan – Kungsgatan. Szwecja przyjęła swoją nową przyszłą królową, Louise Mountbatten.
Po wybuchu wojny w 1914 r. Louise była z ciotką w Rosji i musiała szybko wrócić do Anglii. Droga do domu przebiegła przez Szwecję i podczas przerwy w Drottningholm po raz pierwszy spotkała swojego przyszłego męża, szwedzkiego księcia Gustawa VI Adolfa.
Będąc w Anglii, pracowała jako pielęgniarka i pracowała przez całą wojnę w brytyjskich szpitalach polowych we Francji. Louise miała wielu potencjalnych kandydatów do ręki ... jednak wszystkich odrzucała.
Po śmierci ojca w 1921 r. zamieszkała w pałacu Kensington w Londynie. Dwa lata później ponownie spotkała Gustava Adolfa, który był teraz wdowcem. Natychmiast zainteresowali się sobą i wkrótce się zaręczyli.
Zawsze powtarzała, że „nigdy nie poślubię króla ani wdowca”,. Los chciał inaczej, ponieważ spotkali się ponownie w czerwcu 1923. Wydarzeniem tym był pogrzeb jej ciotki Heleny, trzeciej córki królowej Victorii.
zaręczyny Lady i przyszłego króla Szwecji, 1923 |
1 lipca zaręczyli się - podał szwedzki i brytyjski dwór. Chociaż wywołały duże zamieszanie, Lady Louise nie była już wyższą rangą, jej wuj pozbawił ich niemieckich tytułów. Ostatecznie ten sam wuj (król Wielkiej Brytanii) powiedział, że ma wyższą rangę i przyszły król Szwecji (GA VI) może poślubić Louise nie tracąc praw do dziedziczenia tronu.
Król Wielkiej Brytanii - Jerzy V, książę koronny Gustaf Adolf, Louise, król Szwecji Gustaf V w drodze do Londynu ze Szwecji na ślub. |
Traktakt między Wielką Brytanią a Szwecją dotyczący małżeństwa Lady Louise Mountbatten z Jego Królewską Wysokością księciem Gustafem Adolfem, księciem koronnym Szwecji. zawarto w Sztokholmie, 27 października 1923 r. [Wymiana ratyfikacji w Sztokholmie, 12 listopada 1923 r.]
[ przeczytaj]
3 listopada, Louise i Gustaf Adolf pobrali się w kaplicy dworskiej Pałacu św. Jakuba w Londynie w obecności europejskiej rodziny królewskiej.
Na ślubie oprócz członków brytyjskiej i szwedzkiej rodziny królewskiej. Były obecne dwie królowe - Królowa Olga z Grecji oraz królowa Norwegii - Maud.
Ciekawe było to, że wśród małych druhenek nie było dzieci z pierwszego małżeństwa księcia. Nie wiemy czy dzieci brały udział w ślubie.
Ingrid (królowa Danii) i jej brat Bertil z ojcem . rok 1923 |
Starszymi drużkami były siostry księcia Filipa (męża Elżbiety II), córki najstarszej siostry panny młodej oraz książę William, brat Gustawa Adolfa. Paziem i druhną byli dzieci jej młodszego brata George'a : Tatiana Mountbatten i Dawid Mountbatten, 3. markiz Milford Haven. Jej brat George prowadził ją do ołtarza.
Przyjęcie odbyło się w okrągłym salonie Pałacu Kensington – tym samym, w którym w czerwcu 1837 roku osiemnastoletnia księżniczka Wiktoria otrzymała wiadomość, że jest teraz królową Anglii.
Louise Alexandra Marie Irena Battenberg urodziła się 13 lipca 1889 roku w zamku Heiligenberg pod Darmstadt w dolinie Renu.
Była drugą córką księcia Ludwika Battenberg i jego kuzynki Wiktorii z Hesji-Darmstadt. Jako dziecko nazywano ją Krewetką, ponieważ była taka mała i szczupła. Louise zmarła w Sztokholmie 7 marca 1965 roku w wieku 75 lat.Louise często chorowała, a w średnim wieku miała problemy z sercem, które kontrolowała naparstnicą.
Kiedy Gustav V zmarł w 1950 roku, w wieku 92 lat, Louise i Gustav Adolf zostali nową parą królewską w Szwecji. Miała wtedy 61 lat, a Gustav Adolf 68. Gdy została królową, rozpoczęła modernizację zamku i wprowadziła wiele ulepszeń na dworze.
30 maja 1925r. księżna urodziła martwą córkę, następnie para nie zdecydowała się mieć więcej potomstwa. Była jednak macochą pięciorga dzieci Gustava
Adolfa, które miał z Margaret. Najmniejszy z nich, Carl Johan, miał
zaledwie siedem lat, kiedy została ich macochą i mówi się, że to on
najlepiej zaakceptował Louise jako macochę.
Lady Louise Mountbatten otrzymała trzy tiary spośród serii spektakularnych prezentów ślubnych, kiedy poślubiła księcia koronnego Gustafa Adolfa.
https://www.facebook.com/photo/?fbid=870637641735882&set=pcb.870641298402183 1938 rok |
Po miesiącu miodowym w Astor udali się do Paryża i Włoch... a następnie w 11 grudnia powrócili do Szwecji.
W 1923 roku nowożeńcy Gustaf (VI) Adolf i Louise Mountbatten przenieśli się do zamku Ulriksdal.
Louise
szybko nauczyła się szwedzkiego i przejęła wiele reprezentatywnych
zadań, które miała jej schorowana teściowa królowa Victoria.
Czy wiecie, że ten post czekał aż trzy lata na publikacje ? Pierwsze szkice postu powstały , 29 marca 2020 ;)
Gusty w dniu ślubu miał na sobie szwedzkie i brytyjskie oznaczenia.
Louise i Gustaw mogli także się spotkać podczas koronacji króla Jerzego VI, ojca Elżbiety II w 1911.
Komentarze
Prześlij komentarz