Otwarcie Riksdagu 2020 + Premier w Berlinie

   We wtorek, 8 września o godz. 12.20, w katedrze w Sztokholmie odbyło się nabożeństwo w związku z otwarciem Riksdagu (Szwedzki Parlament). Jednak ze względu na obecną pandemię liczba obecnych ograniczona była do 50 osób. Obecni byli król, królowa oraz przedstawiciele Riksdagu jak np. premier Stefan Lofven z żoną Ullą czy pan Andreas Norlén, który przywitał parę przed Parlamentem.

premier Stefan Lofven z żoną Ullą

O 13:00. rozpoczęła się transmisja w internecie z otwarcia sesji Riksdag. Godzinę później nastąpiła ceremonia otwarcia, na prośbę marszałka Andreasa Norléna Król ogłosił otwarcie sesji Riksdag 2020/21.

Kungen höll tal och öppnade 2020/2021 års riksmöte.
W swoim przemówieniu do członków Riksdagu, król powiedział między innymi: „Wczoraj po południu zmarło 5837 mieszkańców Szwecji z powodu COVID-19. "

Król powiedział dalej: „Pandemia postawiła Szwecję i świat w sytuacji, która stawia nam wszystkim wymagania. Musimy się dostosować, przemyśleć i znaleźć nowe drogi naprzód.

Szwecja zawsze to robiła. Robi się to również dzisiaj ”.

 

 Premier Stefan Löfven (Partia Socjaldemokratyczna) przedstawił następnie Deklarację Polityki Rządu, która przedstawia politykę, którą rząd zamierza prowadzić w nadchodzącym roku.  W programie miło widziana była muzyka zespołu Brass Ensemble, szwedzki hymn, wykonanie wokalne artysty.

O godz. 15 po południu kontynuowana jest relacja i koncert. Wydarzenie można było śledzić na żywo, ceremonia internetowa zakończyła się nagranym wcześniej koncertem z udziałem wielu muzyków z Royal Stockholm Philharmonic Orchestra. 

 -  Dziedziczna para książęca będzie śledzić transmisję telewizyjną z domu w Hadze - mówi Margareta Thorgren.

Det nya riksmötet öppnat av Kungen - Sveriges Kungahus

W tym roku temat otwarcia sesji w Riksdagu zostało zainspirowane obchodzonym w latach 2018-2022 Stuleciem Demokracji. W związku z otwarciem podkreślona zostanie walka o powszechne i równe prawo wyborcze oraz fakt, że minęło 100 lat od nadejścia demokracji w Szwecji. 
W tradycyjnych strojach z tej okazji były: Magdalena Andersson, Amanda Lind, Eva Nordmark, Anna Ekstrom a także mniej znana z partii demokratycznej Ida Karkiainen.

W związku z pandemią koronawirusa liczba uczestników otwarcia sesji była ograniczona bo tylko 190 z 348 członków Riksdagu - liczba (175 z marginesem bezpieczeństwa 15) była obecna.

 

 

Oprócz tego była obecna Isabella Lövin, Lena Hallengren, Ann Linde,Tomas Eneroth, Morgan Johansson, Ibrahim Baylan, Per Bolund i Peter Hultqvist. 

 Riksmötet 2020: Drottning Silvia



----

 Zdjęcie

W dniach 26-28 sierpnia Berlin odwiedzili Szwedzcy ministrowie Ann Linde (Minister Spraw Zagranicznych) oraz Peter Hultqvist (minister obrony).

27.08 MSZ rozpoczęła wizytę w Berlina na nieformalnym spotkaniu z ministrami spraw zagranicznych UE. Na miejscu została przywitana przez ministra spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maasa i ministra spraw zagranicznych UE Josepa Borrella

W programie były rozmowy o Białorusi, Turcji i obiad z ministrem spraw zagranicznych Izraela. Ministrowie spraw zagranicznych UE spotkali się także w piątek, aby omówić strategicznie ważne kwestie dla polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Unii.

„Mój wniosek po tych dniach jest taki, że pomimo pandemii musimy nadal spotykać się, stosując odpowiednie środki ochrony, w połączeniu z innymi rozwiązaniami. Niepokoje na świecie nie ustają, mimo że nasze zwykłe życie w niektórych częściach musiało zostać zatrzymane.”- skomentowała na twitterze Ann Linde.

Zdjęcie
27.08 ministra obrony ze Szwecji i Niemiec Petera Hultqvista  oraz Annegret Kramp-Karrenbauer.

Natomiast 3 września 2020 roku na zaproszenie Angeli Merkel przybył premier Szwecji Stefan Löfven.
 
 
Przed konferencją około godz. 12 Premier Szwecji spotkał się z Ambasadorem Szwecji w Niemczech Perem Thoeressonem
 
 

Kanclerz Federalny i Premier rozmawiali o priorytetach niemieckiej prezydencji w Radzie UE, a także o aktualnych kwestiach europejskich i międzynarodowych. Następnie obaj wygłosili konferencję prasową po godzinie 13:30.


Wizyta miała na celu, aby dowiedzieć się, na co przywódcy UE zgodzili się na szczycie m.in. w sprawie długoterminowego budżetu UE i wsparcia w kryzysie koronowym. Poruszane zostały stosunki Unii Europejskiej w stosunku do Białorusi i Turcji.


Wizyta była pierwotnie zaplanowana na kwiecień, ale w wyniku pandemii COVID-19 musiała zostać przesunięta o kilka miesięcy
Zdjęcie
Kanclerz Angela Merkel przyjęła dziś na obiedzie w Kancelarii premiera Stefana Löfvena.

Komentarze