Może z opóźnieniem, publikuje te informacje, jednak dużo przez ten tydzień jeszcze się wydarzyło w Szwedzkiej politycy.
W poniedziałek, 21 czerwca 2021 przed południem doszły nas informację ze Szwedzkiego Parlamentu, Riksdagu. Pierwszy raz na kartach historii Szwedzkiej polityki, doszło do głosowania przeciw dalszemu urzędowania Premiera Stefana Lofvena, tym samym upadł rząd premiera. Stefan Löfven jest premierem Szwecji od 2014 r. przez dwie kadencje. Jego drugi rząd został zaprzysiężony w 2019 r. po kilku miesiącach negocjacji.
Za odwołaniem premiera mniejszościowego rządu socjaldemokratów opowiedziała się większość, czyli 181 z 349 deputowanych. Do odwołania rządu potrzebne było 175 głosów. Początkowo mówiono, że to przez pandemie, że rząd sobie nie poradził, a następnie król w wywiadzie skrytykował postępowanie premiera. Wotum nieufności wobec jego osoby wyraziła lewicowa i prawicowa opozycja. Pretekstem do odwołania premiera była ustawa liberalizująca stawki czynszu najmu mieszkań, na którą nie chciała zgodzić się wspierająca jak dotąd rząd Partia Lewicy.
Jeśli 63-letni premier – od teraz już tylko pełniący obowiązki szefa rządu,natomiast szef Riksdagu Andreas Norlén z centroprawicowej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej powinien zainicjować proces znany jako talmansrunda polegający na wyłonieniu nowego gabinetu, który zyskałby poparcie jednoizbowego parlamentu.
Tego dnia król wyjątkowo spotkanie odbyło w pałacu Drottningholm. Tego zaszczytu doznał Andreas Norlén, który poinformował, że Riksdag w ciągu dnia wydał wniosek o wotum nieufności wobec premiera.
Następnego dnia, 22 czerwca premier ostatni raz w swojej roli przyjał głowe państwa Łotwy w ramach stulecia stosunków międzynarodowych. [ link].
Po tygodniu czasu, 28 czerwca premier wybrał jedną z dwóch opcji - poddał się do dymisji. Jednak zanim ta informacja wynikła na konferencji. Tego samego dnia Stefan Lofven po raz ostatni spotkał się z monarchą.
29 czerwca
Pan
Norlen ma przygotować propozycję nowego premiera. W tej sprawie dziś
spotkał się indywidualnie ze wszystkimi przedstawicielami partii, aby
dowiedzieć się, który kandydat na premiera ma wystarczające poparcie w
Riksdagu, aby zostać zatwierdzonym jako premier i utworzyć rząd.
Zdjęcia
przedstawiają przewodniczącego Andreasa Norléna z nastepującymi osobami podczas spotkań w jego gabinecie: Stefana Löfvena (S),
Ulf Kristersson (M), Jimmie Åkesson (SD), Annie Lööf (C), Nooshi
Dadgostar (V), Ebba Busch (KD), Nyamko Sabuni (L), Märta Stenevi (MP) i
Per Bolund (MP). Spotkania trwały od godziny 10 do 15:15 i każda partia miała 30 minut, na zajęcie stanowiska ws. wyboru nowego premiera. O godzinie 16.30 odbyła się konferencja.
Ulf Kristersson, lider partii dla Moderatów był gotów objąć stanowisko premiera
Jimmie Åkesson, lider partii dla Szwedzkich Demokratów odbył wirtualne spotkanie z prezydentem Andreasem Norlénem, a następnie napisał w oświadczeniu: „Będziemy wspierać rząd, który daje nam możliwość przeforsowania ważnych szwedzkich reform demokratycznych, których Szwecja tak desperacko potrzebuje.
Annie Lööf, liderka Partii Centrum, jest gotowa poprzeć Stefana Löfvena na stanowisku premiera, jeśli uzyska nowe styczniowe porozumienie. [ 5/07 : Partia Centrum nie poprze premiera].
Nooshi Dadgostar, lider Partii Lewicy, premier jest nadal naszym kandydatem.
Ebba Busch, lider partii Chrześcijańskich Demokratów
popiera Lofvena.
Nyamko Sabuni, lider partii Liberałów dała jasno do zrozumienia, że partia nie poprze ponownie rządu socjaldemokratów.
Per Bolund i Märta Stenevi z Partii Zielonych : "Popieramy Stefana Löfvena jako premiera ..."
Tego dnia król Karol Gustaf spotkał się z przewodniczącym parlamentu, tym razem spotkanie przebiegało on-line.
Król nadawał z Solliden. |
Andreas Norlen: Dziś poinformowałem króla o pracach nad przygotowaniem propozycji nowego premiera. Zaproponowałem tą rolę Ulfowi Kristerssonowi, aby ten utworzył swój rząd.
30 czerwca, w środę z misji utworzenia rządu zrezygnował lider konserwatystów Ulf Kristersson (Umiarkowana Partia Koalicyjna), który po konsultacjach z liderami partii stwierdził, że nie będzie w stanie zdobyć wystarczającego poparcia.
Jennie Gaby Christel Nilsson szwedzka polityk i samorządowiec, działaczka Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej, parlamentarzystka, w styczniu 2019 w drugim rządzie Stefana Löfvena objęła stanowisko ministra obszarów wiejskich. 30 czerwca 2021 r. Nilsson zrezygnował ze stanowiska,. Ponownie obejmie ona swój "zamrożony" mandat i będzie mogła oddać głos za kandydaturą Loefvena. Działanie to wielu komentatorów uznało za "działanie na granicy prawa".
1 lipca
"Dziś rano rozmawiałem przez telefon z premierem Stefanem Lofvenem i powierzyłem mu próbę utworzenia nowego rządu" - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej Andreas Norlen.
Lofven ma niewiele czasu (do dziś 5.07.2021 godz. 15 posiedzenie Riksdagen) na zdobycie poparcia, a jego szanse są mocno niepewne. Głosowanie
zaplanowano na środę, 7 lipca. W razie potrzeby czas sondowania może
zostać wydłużony i w takim przypadku harmonogram zostanie dostosowany. Głosowanie nad jego kandydaturą może odbyć się w parlamencie kilka dni później - zaznaczył Norlen. Jeżeli czterokrotnie
parlament nie wybierze nowego premiera automatycznie rozpisane zostaną
przedterminowe wybory.
"Socjaldemokraci i ja jesteśmy gotowi, wspólnie z konstruktywnymi siłami, wziąć odpowiedzialność za przyszłość kraju" - napisał w mediach społecznościowych Loefven.
5 lipca:
Jesli chodzi o styczniowy budżet to Paria Centrum nie poprze premiera, bo chce zaprponować swój budżet. Partia Lewicy już zapowiedziała, że wypuści Stefana Löfvena bez innych żądań niż to, że czynsze rynkowe nie spadną. Wszystko zależy od tego, jak zachowa się Partia Centrum.
Socjaldemokraci wezwali dziś do zorganizowania dodatkowego posiedzenia zarządu partii o godzinie 11:00. Na porządku dziennym jest sprawa rządu.
Komentarze
Prześlij komentarz