Polka u króla + bałkańscy przewodniczący parlamentu w Szwecji+ uroczystości w Drottningholms Slottsteater
W czwartek, 16 września, królowa wręczyła stypendia Fundacji Masońskiej Króla Gustawa V i Królowej Wiktorii na badania nad osobami starszymi.
Podczas ceremonii, która odbyła się w Pałacu Båtska w Sztokholmie, królowa wręczyła dyplomy stypendialne 20 badaczom geriatrii.
Stypendia pochodzą od Fundacji Masońskiej Króla Gustawa V i Królowej Wiktorii, która została założona w 1911 roku i wspiera badania naukowe dla osób starszych w trzech głównych obszarach: choroby zwyrodnieniowe mózgu, choroby układu krążenia oraz badania pielęgniarskie.
Następnego dnia królowa wybrała tą samą apaszkę/szal.
17 września Charlotta Thunborg otrzymała pierwsze stypendium Alzheimer Life w wysokości 100 000 koron szwedzkich z rąk Królowej Silvia podczas ceremonii w Drottningholms Slottsteater.
Tego dnia Królowa odbyła jeszcze jedno spotkanie w Teatrze związane z ceremonią ukończenia szkoły i rozdaniem dyplomów. Podczas porannej ceremonii ukończenia studiów królowa wręczyła dyplomy pracownikom pomocy i diakonom, którzy ukończyli studia w 2020 i 2021 r. W uroczystości wzięli również udział rektor Wilhelmina Hoffman z Fundacji Silviahemmet, rektor Johanna Adami z Uniwersytetu Sophiahemmet oraz rektor Roger Klinth z Uniwersytetu Ersta Sköndal Bräcke.
Po ceremonii ukończenia studiów przyznano stypendium Alzheimer's Life.
W dzisiejszym poście nie tylko pisze o pracy pary królewskie, 17 września, ale także o zaległych postach dot. wręczenia medali.
W piątek 17 września podczas ceremonii na Zamku Królewskim król wręczył medal Vega i medal Johana Augusta Wahlberga. Medal Vega został ustanowiony w 1880 roku przez Szwedzkie Towarzystwo Antropologiczne i Geograficzne (SSAG). Zgodnie ze statutem medal trafia do „osób, które znakomicie promowały badania geograficzne”.
Król przyznaje Medal Vega profesorowi Anssi Ilmari Paasi, który wykłada geografię na Uniwersytecie w Oulu w Finlandii. Anssi Ilmari Paassi otrzymuje nagrodę za wielki wkład w badania geograficzne, w szczególności krytyczną odnowę i poszerzenie geografii politycznej.
Król przyznał również złoty medal Johana Augusta Wahlberga emerytowanej profesor Margareta Ihse i emerytowanej profesor Karnie Lidmar-Bergström, oboje z Uniwersytetu Sztokholmskiego. Panie otrzymują medale za wielki i pionierski wkład w badania w dziedzinie geografii przyrodniczej.
W piątek 17 września dowódca fińskich sił zbrojnych generał Timo Kivinen został odznaczony przez króla odznaką dowódczą z Wielkim Krzyżem. Order Gwiazdy Północnej.
W piątkowy dzień król przyjął także nowych ambasadorów między innymi naszą rodaczkę, panią Joannę.
Joanna Hofman z domu Tymrakiewicz (ur. 1967) w 2020 została powołana na Ambasador Nadzwyczajną i Pełnomocną Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Szwecji. Stanowisko objęła 5 marca 2020. |
W piątek 17 września król przyjął pięciu nowych ambasadorów na uroczystych audiencjach na Zamku Królewskim. Posłowie zagraniczni, których król przyjął na uroczystej audiencji, to:
♠Ambasador Maimo Henriksson z Finlandii
♠Ambasador Zahoor Ahmed z Islamskiej Republiki Pakistanu
♠Ambasador Joanna Hofman z Polski
♠ Ambasador François Voeffray ze Szwajcarii
♠Ambasador Andrii Plakhotniuk z Ukrainy
Na zakończenie dnia król poznał trzy nowe twarze przewodniczących Parlamentów państw bałtyckich. Delegacja z Estonii,Łotyw i Litwy spotkała się z minister spraw zagranicznych Ann Linde czy też ze swoim Szwedzkim odpowiednikiem, Andersem Norlenem.
****
9 września w rezydencji Ambasadora Szwecji w Polsce odbyła się uroczystość wręczenia Orderu Gwiazdy Polarnej (Nordstjärneorden) Barbarze Gawryluk. [link ]
Za liczne zasługi na polu promowania i udostępniania szwedzkiej literatury i kultury w Polsce szwedzka Kapituła Królewska odznaczyła Barbarę Gawryluk Krzyżem Kawalerskim klasy I Orderu Gwiazdy Polarnej (w skali pięcioklasowej orderu klasa IV). To prestiżowe odznaczenie przyznawane jest obcokrajowcom, którzy w szczególny sposób zasłużyli się na rzecz Szwecji.
**
W poniedziałek 13 września król wręczył medale królewskie & Litteris et Artibus na ceremonii na Zamku Królewskim.
Medal nadawany jest za szczególne zasługi w społeczeństwie. Medal Litteris et Artibus został ustanowiony w 1853 r. i jest przyznawany za wybitne zasługi artystyczne, głównie w muzyce, produkcji scenicznej i literaturze. »ceremonii wręczenia medali wręczono nagrody osobom, które 6 czerwca 2020 r. zostały oficjalnie odznaczone przez Króla«
W dzisiejszej uroczystości wzięli udział następujący medaliści: H.M. MEDAL KRÓLEWSKI 12. rozmiar Zakonu Seraphim: Gubernator Beatrice Ask za wybitne inicjatywy społeczne
Gubernator Anders Danielsson za wybitne wysiłki w szwedzkiej administracji publicznej
Profesor Gunnel Engwall za zasługi w szwedzkim systemie uniwersyteckim
Ambasador Birgitta Holst Alani za znaczące międzynarodowe wysiłki na rzecz wzmocnienia demokracji, pokoju i bezpieczeństwa
Dyrektor Sarah McPhee za znaczący wkład w szwedzki biznes (oficjalnie przyznany w styczniu 2020 r.)
Fv. Gubernator Elisabeth Nilsson za wybitny wkład w szwedzkie życie organizacyjne i biznesowe
Przedsiębiorca Mikael Blomqvist za znaczący wkład w szwedzki biznes
Dyrektor Lennart Bylock za znaczący wkład w szwedzki biznes
Autor i profesor Leif GW Persson za wybitne wysiłki edukacyjne jako kryminolog
[...].
25 sierpnia para królewska wręczyła medale im. księcia Eugen'a.
Ponieważ w zeszłym roku z powodu pandemii nie można było wręczać osobiście nagród, więc medaliści 2020 otrzymali medale podczas tegorocznej ceremonii. Medalistami w 2020 roku są: Architekt Mårten Claesson, Eero Koivisto i Ola Rune prowadzą razem firmę:
Architekt Artysta Britta Marakatt-Labba Artysta Sirous Namazi Architekt Artystka Lea Porsager (Dania) Artysta Tor Arne (Finlandia) . Więcej zdjęć na facebooku
Komentarze
Prześlij komentarz