18 październik 2022
Premier-elekt Ulf Kristersson przedstawił w Riksdagu ogłosił ministrów wchodzących w skład przyszłego rządu. Zmiana rządu odbywa się na naradzie na zamku pod przewodnictwem Króla oraz przyszłej królowej, obecny był także Przewodniczący Parlamentu Andreas Norléna.
Narada rozpoczęła się o godzinie 13:00.
fb/ UlfKristersson |
- PREMIER: Ulf Kristersson
- WICEPREMIER: Ebba Busch
- Jessika Roswall (Minister ds. Unii Europejskiej)
Rząd zamierza oprzeć swoją politykę na Porozumieniu z Tido. Oczekiwano, że w dniu 18 października 2022 r. Kristersson wygłosi deklarację rządową ( regeringsförklaring ) konkretnego manifestu politycznego.
Porozumienie Tidö ( szw. Tidöavtalet ) jest politycznym porozumieniem partii Riksdagu z prawicowego bloku ( Szwedzcy Demokraci , Partia Umiarkowana , Chrześcijańscy Demokraci i Liberałowie ) w sprawie mianowania Ulfa Kristerssona z Partii Umiarkowanej na premiera Szwecji i gabinetu Kristerssona jako rząd Szwecji po wyborach powszechnych w Szwecji w 2022 roku .
Nazwa Porozumienie Tidö pochodzi od zamku Tidö w Västmanland , gdzie czterech liderów partii negocjowało porozumienie.
Król zatwierdził swojego 10-tego premiera jako monarcha. Najdłuższą kadencje na tym stanowisku miał Göran Persson 22 marca 1996 – 6 października 2006 (ponad 10 lat), najkrócej ten zaszczyt miała pierwsza pani premier, Magadalena Andersson, jednak ze swoją 322dniową kadencją nie była najkrótszym premierem Szwecji, w przeciwieństwie do koleżankę na tym stanowisku z innych państw.
W radzie wzięli udział księżna koronna, marszałek i nowy rząd.
Król, księżna koronna i marszałek riksdagu wraz z nowym rządem. Zdjęcie: Ingemar Lindewall.
Król wygłosił przemowę (poniżej), następnie król przekazał głos
marszałkowi Riksdagu Andreasowi Norlénowi, który zrelacjonował proces
tworzenia rządu, który miał miejsce od wrześniowych wyborów do Riksdagu.
Marszałek zakończył swoją prezentację przekazaniem pisemnej nominacji
na premiera Ulfowi Kristerssonowi.
Panie Marszałku,
Panie Premierze-elekt, przychodzący minister stanu
18 października to data z pewną historią.
Dziś mija 44 lata od objęcia urzędu przez premiera Olę Ullsten ( i jego Umiarkowanej Partii Koalicyjnej – szwedzka partia liberalno-konserwatywna.)
A 18 października 1924 r., kiedy Hjalmar Branting został premierem - po raz trzeci - na radzie tu na zamku. Wtedy mnie tam nie było. Był tam jednak mój pradziadek, król Gustaw V.
Co przez to rozumiem?
Tak, że zarówno rządy, jak i regenci przychodzą i odchodzą. Choć z nieco innymi długościami interwałów.
Tym, co pozostaje, jest jednak szwedzka demokracja, w której obywatele od ponad wieku cieszą się równymi i powszechnymi prawami wyborczymi.
Niestety, nie musimy spoglądać, tak daleko w świat, aby przekonać się, że demokracja nie jest sprawą oczywistą, ale czymś, co trzeba chronić. Każdego dnia.
Dzisiaj, 18 października 2022 roku, nowy rząd Szwecji obejmuje urząd. Odbywa się to po wyborach parlamentarnych, wolnych, tajnych i bezpośrednich, zgodnych z konstytucją. To dodaje kolejne ogniwo do łańcucha, jakim jest historia szwedzkiej demokracji. Tymi słowami ogłaszam tę Radę otwartą i oddaję głos Przewodniczącemu.
20 września para królewska i para księżnych koronnych zorganizowały przyjęcie dyplomatyczne dla ambasadorów Irlandii, Indonezji, Szwajcarii i Ukrainy.
Komentarze
Prześlij komentarz