Józefina. Odległe w czasie - ale bliskie mi

Józefina. Odległe w czasie - ale bliskie mi - to nowa, już trzecia książka księżniczki Christiny we współpracy z Carlem Otto Werkelidem. 

Joséphine
https://www.bonnierfakta.se/bocker/292098/josephine/

Zostanie wydana 31 października 2023r., zawiera 208 stron, jest w twardej okładce. 



„Gdyby ona nie istniała, ja też bym nie istniał” — pisze księżniczka Christina w swoim osobiście rezonującym portrecie królowej Józefiny, jako osobie mało znanej/ nieodkrytej i skromnej (doldis) z dynastii Bernadotte. Wszechstronnie utalentowana, świadoma społecznie, silna wola i uparta kobieta, która została oszukana, ale czekała na swój czas i zyskała w Szwecji pozycję, która robi wrażenie na jej zmarłej krewnej.  

Josephine była gorliwą katoliczką i wnuczką rewolucji francuskiej. Jej ojciec był adoptowanym synem Napoleona i jej babki cesarzowej Francji. Dzięki kuszącej przebiegłości Karola XIV Johana, pierwszego króla Bernadotte, została żoną następcy tronu Oscara, by zapoczątkować nową dynastię królewską. Zrobiła to z uwagą.

****

Joséphine de Leuchtenberg - Wikiwand


 Joséphine Maximilienne Eugénie Napoléone; ur. 14 marca 1807 w Mediolanie jako córka Eugeniusza de Beauharnais, wicekróla Italii, księcia von Leuchtenberg, przybranego syna Napoleona, oraz jego żony, bawarskiej księżniczki, Augusty Amalii z rodu Wittelsbachów. Językiem ojczystym małej Józefiny był francuski. 

W latach 1844-1859, królowa Szwecji i Norwegii. Zmarła 7 czerwca 1876 w Sztokholmie) –  jako żona Oskara I. Wraz z mężem miała pięcioro dzieci, spośród których dwoje zostało później królami Szwecji i Norwegii – Karol XV i Oskar II.

Książka ukazuje się w 200 rocznice ślub Józefiny i Oscara I, tym samym dołączenia do rodziny Bernadotte.  

 

Swedish Cameo Parure | The Royal Watcher


Dzięki temu małżeństwu szwedzka rodzina królewska weszła w posiadanie tiary Cameo – jednego z najbardziej znanych współcześnie diademów

 22 maja 1823 roku w pałacu Leuchtenbergów w Monachium wyszła za mąż za następcę tronu Szwecji i Norwegii, Oskara Bernadotte (późniejszego króla Oskara I). Ceremonia ślubna została powtórzona w stolicy Szwecji, Sztokholmie, 19 czerwca. 

Komentarze