Zamek Balmoral Szkocja akwarela autorstwa Karola III
Król Karol III malarstwem pasjonuje się od najmłodszych lat, a swojej pasji bardzo wiele czasu. A nauki pobierał u najsłynniejszych brytyjskich artystów – Johna Nappera, Johna Stantona Warda, Hugh Cassona, Edwarda Seago i Dereka Hilla. Jego akwarele były wystawiane m.in. na Zamku w Windsorze i Pałacu Buckingham. Pojawiły się także na znaczkach pocztowych.
Władca Wielkiej Brytanii maluje wyłącznie akwarele. Techniką tą zainteresował się jeszcze w szkole - w Gordonstoun School w Szkocji pod wpływem nauczyciela Roberta Waddella.
Akwarela przedstawiająca Beinn a' Bhùird - szczyt w paśmie Cairngorm, w Grampianach Wschodnich, Szkocja, autor Karol III
Po raz pierwszy zaprezentował swe prace na zamku w Windsorze w 1977 roku obok prac królowej Wiktorii, która także była zapaloną akwarelistką, oraz swego ojca - księcia Filipa, którego szkice pomogły odtworzyć witraże w prywatnej kaplicy po pożarze zamku w listopadzie 1992 roku.
Choć Karol III skromnie określa siebie jako „entuzjastycznego amatora” i twierdzi, że maluje dla relaksu, jest jednym z najlepiej sprzedających się żyjących artystów w Wielkiej Brytanii. Na sprzedaży kopii swych dzieł zarobił ponad 2 miliony funtów w latach 1997-2016. Pieniądze te przekazane zostały na Fundusz Charytatywny Księcia Walii. Akwarele Karola prezentowano już na wielu wystawach z różnych okazji. W 1998 roku na wystawie w Pałacu Hampton Court, zorganizowanej z okazji 50. urodzin księcia, pokazano 50 jego akwareli. W 2018 roku na wystawie w National Gallery of Australia, z okazji 70. urodzin, 30 prac.
Akwarela przedstawiająca Zamek Windsor, autor Karol III
W Polsce mamy także jedną
akwarelę Karola III, którą sprezentował Gdańskiemu Teatrowi
Szekspirowskiemu. Obraz powstał w 1990 roku. Ma wymiary 80 cm na 60 cm i
znajduje się na nim Windsor - jedna z głównych rezydencji
brytyjskiej rodziny królewskiej, w której przyjmowane są zarówno
oficjalne, jak i prywatne audiencje. To tu, od czasów Wilhelma
Zdobywcy - czyli XI wieku, urzędowało już czterdziestu monarchów.
Oprawiona akwarela zawisła we foyer GTS i jest dostępna dla
wszystkich widzów. Można ją podziwiać zarówno w trakcie
zwiedzania teatru, jak i przy okazji wszystkich organizowanych w
instytucji wydarzeń.
Komentarze
Prześlij komentarz