Wizyta państwowa w Estonii

 Ingen fotobeskrivning tillgänglig.

 2-4 maja nasza ulubiona para królewska ze Szwecji udała się na trzydniową wizytę państwową w Republice Estońskiej na zaproszenie Prezydent Alar Karis i Pani Sirje Karis. Rząd reprezentowali minister spraw zagranicznych Tobias Billström, minister obrony Pål Jonson oraz minister ds. pomocy i handlu zagranicznego Johan Forssell. W delegacji uczestniczyło również ponad 25 szwedzkich firm. 

 

Celem wizyty państwowej jest pogłębienie bardzo dobrych relacji między Estonią a Szwecją, w tym relacji w UE. Wizyta przyczyni się do pogłębienia współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony, a także do bliższej współpracy między szwedzkimi i estońskimi przedsiębiorstwami, z naciskiem na cyfryzację i zieloną transformację. Edukacja i badania to także główne tematy tej wizyty. 

Wizyta państwowa w Estonii rozpoczęła się w stolicy państwa, Tallinie.  

Ceremonia powitalna odbyła się na Placu Wolności (Vabaduse Väljak), gdzie powitał ich prezydent Karis z żoną powitali króla i królową.  

Po ceremonii para królewska wzięła udział w ceremonii złożenia wieńców pod pomnikiem wojny o niepodległość. Król złożył wieniec pod pomnikiem. Z okazji wizyty państwowej król mianował prezydenta rycerzem Orderu Serafinów. Pani Karis została również odznaczona Krzyżem Wielkim Orderu Gwiazdy Północnej.  

W parku Kadriorg król i królowa uczestniczyli w ceremonii sadzenia drzew, podczas której posadzono dąb.

 

 Parę królewską powitali w Stenbockska huset, premier Kaja Kallas i jej mąż Arvo Hallik. Podczas lunchu był także minister Tobias Billström.  

Para królewska i premier Billström odwiedzili następnie parlament Estonii – Riigikogu – gdzie zostali przyjęci przez marszałka Lauri Hussara. W związku z wizytą para królewska została oprowadzona po lokalu.

Para królewska w rozmowie z przewodniczącym parlamentu Laurim Hussarem.

 

 Król i królowa odwiedzili muzeum kościoła św. Mikołaja, gdzie obejrzeli przedpremierowo wystawę Michel Sittow in the North? Ołtarze w dialogu, która koncentruje się na dwóch arcydziełach z późnego średniowiecza: Ołtarzu Męki Pańskiej w Tallinie i Gabinecie Ołtarza Świętej Rodziny w Bollnäs. 

Para odwiedziła pomnik ofiar komunizmu i miała okazję zapalić znicze w intencji ofiar. Król i królowa zostali również oprowadzeni po miejscu przez parę prezydencką. 

Wieczorem król z małżonką są gośćmi honorowymi na państwowym bankiecie w Viimsi Artium, którego gospodarzem jest estońska para prezydencka. 

https://images.delfi.ee/media-api-image-cropper/v1/03c3a200-e90e-11ed-ab8a-b738dd609409.jpg?noup&w=1264&h=711&ch=0.8438&cw=1&cx=0&cy=0.1397&r=16:9

Król wygłosił przemówienie, w którym powiedział m.in.: Nasze kraje mają ze sobą wiele wspólnego: jesteśmy sąsiadami, łączy nas silna więź historyczna i pod wieloma względami wyznajemy te same wartości. Świadczy o tym fakt, że Szwecja jako pierwszy kraj otworzyła ambasadę w Tallinie, a w 2021 roku obchodziliśmy 30. rocznicę przywrócenia stosunków dyplomatycznych. Dlatego królowa i ja nie możemy się doczekać ponownej wizyty w Estonii. Nasze przyjazne stosunki rozwinęły się i obecnie składają się na dużą sieć kontaktów - w handlu i gospodarce, kulturze i nauce. W tych trudnych czasach wzmocnienie naszych bliskich i wyjątkowych relacji jest ważniejsze niż kiedykolwiek.

 

Dzień 2: 

3 maja para królewska i minister spraw zagranicznych Tobias Billström odwiedzili liceum im. Gustawa Adolfa w Tallinie. Szkoła została założona przez króla Gustawa II Adolfa oraz jest najstarszą szkołą średnią w Estonii.

 Liceum liczy obecnie 437 uczniów, z których 116 uczy się szwedzkiego od pięciu do sześciu godzin tygodniowo. W roku akademickim 2022/2023 szkoła obchodzi 30-lecie nauczania języka szwedzkiego.Para królewska miała okazję rozmawiać po szwedzku z niektórymi uczniami. Król otrzymał czapkę studencką w prezencie od uczniów i pracowników szkoły.

Następnie król z panem Prezydentem udali się na konferencji biznesowej Estonia-Szwecja w Kultuurikatel, gdzie został poruszany m.in. temat o możliwościach biznesowych między Szwecją a Estonią w zielonej transformacji.  Król wygłosił przemówienie otwierające konferencję. Na miejscu byli politycy Billströma i Forssell.

  Królowa i pierwsza dama Karis odwiedziły Centrum Arvo Pärta. Michael Pärt, syn Arvo Pärta, oprowadzał Panie z przewodnikiem. Centrum zostało stworzone w celu zachowania i badania twórczej spuścizny kompozytora. Wizyta zakończyła się koncertem w sali koncertowej ośrodka. Następnie odwiedziły jedną z Wiosek Dziecięcych SOS w Keila. We wsi otrzymali informacje o organizacji, a także poznali rodziny z Ukrainy. Królowa posadziła drzewo razem z 13-letnim Marcusem w Wiosce Dziecięcej SOS w Keila.

Na Cyber ​​​​Range 14 król, minister spraw zagranicznych Billström i minister obrony Jonson otrzymali demonstrację zdolności Estonii do obrony przed cyberatakami. Estonia przoduje w rozwijaniu zdolności cybernetycznych.

Estoński minister spraw zagranicznych Margus Tsahkna wydał następnie obiad w Lillepaviljon, w którym uczestniczyli król oraz ministrowie Billström i Jonsson.Seminarium na temat współpracy obronnej  


Po południu król i królowa wraz z parą prezydencką odwiedzili pomnik, w którym czczono tych, którzy zginęli w katastrofie w Estonii. Ambasador Szwecji w Estonii Ingrid Tersman przyjęła w rezydencji parę królewską oraz ministrów Billströma i Jonssona. 

Wieczorem Para Królewska wydała uroczystą kolację na cześć swoich estońskich gospodarzy. Para królewska i para prezydencka w dniu przyjazdu na obiad w odpowiedzi.

Pociągiem do Tartu wyruszała para królewska, minister Billström i para prezydencka. Delegacja jest  przyjmowana na placu ratuszowym przez burmistrza Tartu, Urmasa Klaasa. Para królewska wpisuje się do księgi gości, a następnie udaje się na Uniwersytet w Tartu.

Na Uniwersytecie w Tartu, którego wcześniej rektorem był prezydent Karis,  spotykają się z przedstawicielami miasta Tartu. Z Uniwersytetu w Tartu para królewska i goście udają się pod pomnik Gustawa II Adolfa.

 Uniwersytet w Tartu jest drugim najstarszym uniwersytetem, po Uppsali, założonym przez Szwecję. Gustaw II Adolf założył uniwersytet w 1632 roku. Działało tu wielu znanych badaczy, w tym kilku ze Szwecji. Wśród wydziałów są Instytut Strzelectwa i Skandynawistyka.

 Toomas Asser wydaje lunch w muzeum uniwersyteckim.  Po południu król wraz z ministrem spraw zagranicznych i prezydentem zwiedzili Centrum Delta na Uniwersytecie w Tartu.

 Król, minister spraw zagranicznych i prezydent odwiedzają Estoński Uniwersytet Przyrodniczy. Prowadzone tam prace i działalność badawcza koncentrują się na zrównoważonym rozwoju zasobów naturalnych oraz ochronie dziedzictwa i siedlisk.  

Popołudniowy program kończy się wizytą w estońskim muzeum narodowym Eesti Rahva Museum, gdzie wita dyrektor muzeum, dr Kertu Saks. Prezes Karis, który był dyrektorem muzeum w latach 2018-2021, zaprezentuje fragmenty zbiorów muzeum. Wizyta państwowa kończy się oficjalną ceremonią pożegnania przed Muzeum Narodowym, gdzie para prezydencka żegna się z parą królewską.

Królowa podczas podróży zaprezentowała nam dwie kreacje balowe, cztery płaszczyki.

Komentarze