Spotkania V&D i przedstawicieli partii politycznych (2024)

W dniach 24-25 kwietnia Victoria i Daniel spotkali się z przedstawicielami czterech partii politycznych ze Szwecji.

Szwedzkie partie polityczne zwykle mają organizacje partyjne, na których czele stoją liderzy partii, a także członkowie partii.

Obecna władza (partia rządząca)
Ostatnie wybory parlamentarne w Szwecji, które zdecydowały o poniższych mandatach odbyły się we wrzesniu 2022 roku. Frekwencja wyniosła w przybliżeniu 84,21%. Choć formalnie największą liczbę głosów ze wszystkich partii zdobyła Szwedzka Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza, zwycięstwo odniósł prawicowy blok składający się z partii dotychczas opozycji, w skład którego weszły następujące ugrupowania: Umiarkowana Partia Koalicyjna (68), Szwedzcy Demokraci(72), Chrześcijańscy Demokraci (19), Liberałowie(16).
Następne wybory w 2026r.

Mała ściągawka dot. wyborów 2022r.
Andersson do dymisji - po przegranych wyborach (nie ma większości )  •  Otwarcie Parlamentu ze starym rządem  • Nowy premier, nowy rząd Kristerssona  •Porozumienie Tidö ( porozumienie 3 partii o sojuszu). 

Szwedzka Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza (szw. Sveriges socialdemokratiska arbetareparti (SAP)/ (S), potocznie Socialdemokraterna) – największa partia polityczna w Szwecji (zarówno pod względem członkostwa, jak i miejsc w parlamencie: 107) na czele z byłą panią premier Szwecji - Magdaleną Andersson.

Szwedzcy Demokraci (szw. Sverigedemokraterna, SD) – szwedzka narodowo-konserwatywna, nacjonalistyczna i populistyczna partia polityczna Lider Jimmie Åkesson W parlamecie: 72. Spotkanie z parą książęcą odbyło się 24 kwietnia 2024r.

Obecny Premier wywodzi się z partii liberalno-konserwatywnej- Umiarkowanej (szw. Moderaterna czyli M). W parlamnecie: 68 członków. Spotkanie z premierem Ulfem Kristerssonem Victoria i Daniel spotkali się 15 kwietnia. [× na grafice oczywiście miało pisać Ulf Kristersson. Uwielbiam to w blogowaniu, że można to edytować a dla Was jest to informacja, do której możecie wrócić w wolnej chwili]. 

Partia Lewicy (szw. Vänsterpartiet- V) – szwedzka partia socjalistyczna, na czele z panią Nooshi Dadgostar. W parlamnecie: 24 członków.

Partia Centrum (szw. Centerpartiet - C) – szwedzka partia centrowa, socjalliberalna, zajmująca się kwestiami środowiska naturalnego i problemami wsi. Na czele z Muharrem Demirokiem. W parlamnecie: 24 członków.

Chrześcijańscy Demokraci (szw. Kristdemokraterna - KD) – szwedzka partia chadecka, pod przewodnictwem Ebby Busch Thor. W parlamnecie: 19 członków. Spotkanie z Panią Busch Thor odbyło się 25 kwietnia jak i pozostałe dwa spotkania.

Partia Zielonych (szw. Miljöpartiet de Gröna - MP) szwedzka partia ekologiczna, na czele Marta Stenevi i Daniel Helldén. W paralmencie 18 członków.

Liberałowie (szw. Liberalerna- L) – szwedzka partia polityczna o profilu liberalnym. Parią tą steruje Johan Pehrson. W parlamencie: 16 członków.

Pozostałe partie, które nie weszły do Szwedzkiego Parlamentu (Riksdag)
1. Inicjatywa Feministyczna (szw. Feministiskt initiativ, skr. Fi albo F!) – jej liderką została Gudrun Schyman.
2. Partia Piratów (PP) to szwedzka libertariańska partia polityczna, która powstała pod przewodnictwem Rickarda Falkvinge w styczniu 2006 roku w celu ochrony prywatności i ograniczania praw własności intelektualnej utrudniających wymianę wiedzy i informacji w Internecie. Na czele partii Katarina Stensson

3. Lista Czerwcowa (szw. Junilistan - JL) – szwedzka eurosceptyczna partia polityczna na czele z Jörgenem Appelgrenem.

4. i 5. Partię Neonazizmowskie ( Nordycki ruch oporu szw. Nordiska motståndsrörelsen; NMR) -Liderem organizacji jest Simon Lindberg ) oraz (Nowy Ruch Szwedzki (szw. Nysvenska rörelsen) – Po śmierci Per Engdahla ruchem kieruje Rada Federalna).

Komentarze