Witajcie, pora na 6 edycje #ślubnelato, w tym roku zaczynamy historycznie, a to za sprawą wielkiego jubileuszu.
W 200-letniej historii rodu Bernadotte po raz pierwszy synowa króla (Gustawa VI Adolfa) czyli członkini rodziny królewskiej obchodzić będzie setne urodziny, a mowa tu o cudownej hrabinie Mariannie Bernadotte.
Gullan Marianne Lindberg ur. 15 lipca 1924 w Szwecji, aktorka.
Sigvard Oscar Fredrik Bernadotte był drugim synem króla Gustafa VI Adolfa z Szwecji i jego żony księżnej Małgorzaty (ur. 7 czerwca 1907 w pałacu Drottningholm, zm. 4 lutego 2002 w Sztokholmie).
Dziesięć lat przed ich ślubem książę dostał tytuł hrabiego Wisborga (gdyż przy zawarciu pierwszego małżeństwa zostały mu zabrane szwedzkie tytuły.
Marianne poznała Sigvarda Bernadotte po raz pierwszy, kiedy Sigvard robił dekoracje do „Snu nocy letniej” w Skansenteatern w Sztokholmie . Marianne miała 20 lat [1944rok] i bawiła się w wróżkę.
Po raz drugi poznali się w Båstad w latach pod koniec lat 50[ podaje się tu rok: 1955, lato 57 oraz jesienią 1959 r.] za pośrednictwem wspólnych znajomych. Ona była tuż po rozwodzie.
Wtedy właśnie uderzył piorun – ona i syn przyszłego króla zakochali się w sobie nieodparcie w pewien letni wieczór w Båstad w 1957 roku. Od tego momentu byli razem na zawsze, co doprowadziło do tego, że Marianne opuściła teatr.
Wzięli ślub 30 lipca 1961 roku podczas ceremonii w Sztokholmie w kościele Oskara. Dla Marianne było to jej drugie małżeństwo, dla Sigvarda było trzecie. Para pozostała razem do śmierci Sigvarda w 2002 roku w wieku dziewięćdziesięciu czterech lat. Z tego związku nie mają wspólnych dzieci.
https://eurohistoryjournal.blogspot.com/2019/07/countess-marianne-bernadotte-aunt-of.html |
Marianne z synem ambasadora Gabrielem Tchangiem (1919-1980) miała troje dzieci Roberta Gabriela (1948-2012), Richarda Antoine'a (1950-1952) i Marie Gabrielle (ur. 1953). Kiedy zmarł jej drugi syn ona była w pracy co hrabina opisuje to słowami „show musi trwać”. Małżeństwo trwało dekadę w latach 1947- 1957 roku. Hrabina Marianna na 90 urodziny została prababcią, pomimo swojego wieku kontynuuje swoją działalność i misje.
Jest honorowym prezesem Szwedzkiej Fundacji Badań nad Dysleksją, aktywnym członkiem Fundacji Sztuki Marianne i Sigvarda Bernadotte oraz członkiem Rady Dyrektorów Muzeum Sztuki i Designu w Nowym Jorku.
Sigvard miał za sobą dwa małżeństwa z drugiego doczekał się syna, Michaela Bernadotte [Michael był ostatnio na wycieczce z Małgorzatą II i jej siostrą link].
Małżeństwo, dla którego poświęcił swój przywilej królewski, trwało dziewięć lat. Następnie ożenił się ponownie z Dunką Sonją Robbert.
Po drugiej wojnie światowej Sigvard został dyrektorem artystycznym Georg Jensen w Kopenhadze. Jest autorem takich klasyków designu, jak Margaretheskålen, otwieracz do puszek Röda Clara, termos Georg Jensen i serii sztućców jego imienia. W 1951 roku Wielka Księżna Luksemburga nadała Sigvardowi tytuł szlachecki i nadała mu tytuł hrabiego Wisborga. Dziesięć lat później rozwiódł się po raz drugi w 1961 roku i w tym samym roku ożenił się ponownie ze swoją nową miłością.
https://www.svenskdam.se/kungligt/26-oforglomliga-bilder-pa-marianne-bernadotte/7045927 |
Nastąpiło szybkie zakochanie na lata. " To było jak walka o śmierć i życie, naprawdę wszystko zainwestował". mówi Marianne Bernadotte w wywiadzie dla Aftonbladet.
Marianne upadła na niego, mówiąc, że stał się jej bezpieczeństwem.
Ale
nie było to całkowicie proste - Sigvard był żonaty z duńską Sonją
Robbert. Ze względu na Marianne rozwiódł się i jeszcze tego samego roku pobrali się.
"Rozwiódł się i ożenił ze mną i
moimi dziećmi. Nie jest mądre, że się odważył. Stał się dla nich jak
ojciec. To było śmierć i życie, naprawdę wszystko zainwestował".
Według Marianne bardzo ważne było dla Sigvard sprostowanie przywrócenia tytułu. Mówi, że czuł się źle traktowany i był zarówno zły i smutny. Para i tak nazwała się Księciem i Księżniczką, co spowodowało
konflikt z rodziną królewską.
W
2002 roku Sigvard odszedł i Marianne została sama. Opisuje to jako
czekanie na nią, a jej nazwisko jest już wyryte na nagrobku.
"Kiedy odwiedzam grób Sigvarda na cmentarzu królewskim, widzę swoje
imię, rok urodzenia, a następnie myślnik. Następnie ustaw rok, w którym
będzie. Tak wiele lat nie będzie, ale może kilka".- mówiła w 2019r.
https://www.femina.se/livsstil/skandalerna-som-skakat-varldens-kungahus/8071795 |
Przez ostatnie dziesięciolecia życia księcia zabiegał o uznanie przez króla Karola Gustawa tytułu książęcego. Jednak Trybunał Stanu Królewskiego argumentował, że król nie może przywrócić tej decyzji i że wymaga to decyzji rządu. Ale Sigvard nie poddał się. Przywołał wcześniejszy przykład z historii i w 1983 roku zdecydował się mimo wszystko nazywać siebie księciem, a Mariannę księżną. Następnie hrabia pozwał państwo do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Jednak sprawa nie mogła zostać rozstrzygnięta przed śmiercią Sigvarda 4 lutego 2002 roku.
Komentarze
Prześlij komentarz