Kochani dziś przychodzę do Was z zaległymi spotkaniami pary królewskiej z kwietnia 2024. Aktualizuje także dla Was wizyty państwowe z tego roku.
10 kwietnia królowa Sylwia uczestniczyła na zamku w posiedzeniu zarządu Towarzystwa Promocji Pracowitości [Sällskapet till Arbetsflitens befrämjande].
Królowa Sylwia uczestniczy w wydarzeniu Mentor Szwecja, 11 kwietnia.
Mentor Szwecja: " ...mieliśmy zaszczyt i przyjemność zebrać nasze firmy partnerskie na inspirujący lunch w obecności Jej Wysokości...".
15 kwietnia król i królowa uczestniczyli w obchodach 400. rocznicy powstania miasta Sala.
Król zainaugurował posąg przedstawiający górnika, przed stacją Sala. Para królewska przechadzała się po Sala na ręcznie tkanym czerwonym dywanie wyprodukowanym na rocznicę. Podobny dywan został wyprodukowany z okazji 300. rocznicy miasta w 1924 roku, kiedy król Gustaw V odwiedził Sala. Para królewska zjadła lunch obok Langforsen i przyjrzała się systemowi szlachty, który został zbudowany dla operacji wydobywczych w kopalni srebra Sala. W kopalni srebra otrzymali demonstrację kopalni, która działała do 1908 roku. Król zszedł do kopalni na głębokości 26 metrów, a królowa odwiedziła wystawę muzealną kopalni. 15 kwietnia 1624 roku Sala otrzymała prawa miejskie wydane przez króla Gustawa II Adolfa. Gospodarzami tego dnia była para gubernatorów Johan i Marie Sterte. W związku z programem jubileuszowym na Stora torget król wygłosił przemówienie, w którym powiedział m.in.: Pod koniec XVII wieku Karol XI został wciągnięty do kopalni w pomalowanej na niebiesko beczce z rudą, którą można nadal oglądać. Nie mogę się doczekać, aby tym razem ponownie odwiedzić kopalnię, ale chętnie zrezygnuję z beczki. Para królewska została zaproszona na lunch do Långforsen i miała okazję przyjrzeć się systemowi śluz, który został zbudowany na potrzeby działalności wydobywczej w kopalni srebra Sala.
Przed wizytą dwór udostępnił zdjęcia członków rodziny królewskiej w Sala. Począwszy od 1687 roku i wizyty króla Karola XI, który odwiedził kopalnię srebra Sala. Biesiada odbywa się również w jednym z dużych głazów górskich na głębokości ponad 200 metrów. Na górze wyrzeźbiono królewską pieczęć jako wspomnienie tego zejścia. W 1924 roku przyszła kolei na Gustafa V. Przed wizytą zbudowano schody do poziomu 26 metrów. Natomiast para królewska pierwszy raz kopalnie zwiedziła dwadzieścia pięć lat temu, w 1999 roku. Para Królewska zjechała windą górniczą do szybu Gustawa III. Dekade później, bo 2008r. księżniczka Koronna odwiedziła kopalnię i otworzyła Halę Victorii na nowo otwartym poziomie 155. Gustaw Waza, Oskar II i Gustaw VI Adolf również mieli okazję zobaczyć skarby kopalnii.
Król i królowa spotkali się na zamku królewskim 16 kwietnia z Karin Forseke, przewodniczącym zarządu Teatru Pałacowego Drottningholm i Anny Karinsdotter, Artystki i dyrektor zarządzającej Teatrem.
W poniedziałek 22 kwietnia król wręczył medal Vega podczas ceremonii na Zamku Królewskim, Stevenowi Seegelowi.Pan Seegel jest profesorem slawistyki i eurazji na Uniwersytecie Teksasu (UT). Jego badania skupiały się głównie na kartografii w Europie Wschodniej i Środkowej, zwłaszcza na Ukrainie, w Polsce, Litwie i Niemczech. Zgodnie ze statutem medalem otrzymują „osoby, które w doskonały sposób propagowały badania geograficzne”.
26 kwietnia w Pałacu Królewskim odbyła się zwykła kapituła zakonu pod przewodnictwem króla w Sali Zakonu Serafinów.
Kapituła zwyczajna zakonu odbywa się raz w roku pod kierunkiem Króla, który jest Wielkim Mistrzem Zakonów Serafinów, Miecza, Gwiazdy Północnej i Wazów.Podczas spotkania preferowano nowego członka zagranicznego mianowanego w ciągu roku w Zakonie Serafinów pod numerem rejestracyjnym 888, Prezydenta Republiki Finlandii Alexandra Stubba. W sumie tytuł królewski otrzymało 70 obcokrajowców Ordery Rycerskie w 2023 roku. Królewski malarz herbowy wręczył nowo odmalowaną tarczę serafinów kapitule zakonu, Prezydentowi Republiki Estonii Alarowi Karisowi, mianowanej 30 kwietnia 2023 r.
Król uczestniczył dziś w spotkaniu zarządu Fundacji World Scout w Pałacu Królewskim.
Komentarze
Prześlij komentarz