Broszka z portretem Frederika X i Karola III

 W tym roku minęło 100 lat od nawiązania stosunków międzynarodowych duńsko- angielskich 

W tym, że roku, w pierwszym kraju doszło do abdykacji, więc rok kończymy z królami tych państw, którzy dziedziczyli tron po swojej matce. 

Dlatego dziś wspólny post o orderach, a bardziej broszce z portretem monarchy - obie broszki zdebiutowały w tym roku.



Dla przypomnienia broszka z portretem -  króla Karola XVI Gustawa, panie nosiły go ostatnio na rozdaniu Pokojowej Nagrody Nobla 2024r. oraz następnego dnia na kolacji na cześć laureatów na kolacji na zamku.

Stosunki brytyjsko-duńskie to stosunki zagraniczne między Zjednoczonym Królestwem a Danią. Oba kraje są pełnoprawnymi członkami Rady Europy i NATO . Ponadto rodziny królewskie obu krajów wywodzą się z rodu Glücksburgów .

Królowa Danii Małgorzata II złożyła wizyty państwowe w Wielkiej Brytanii w kwietniu/maju 1974 r. oraz w lutym 2000 r. Królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II złożyła wizyty państwowe w Danii w maju 1957 r. oraz w maju 1979 r. 

Rozkazy rodziny królewskiej w Wielkiej Brytanii powstały za panowania Jerzego IV i trwają do dziś. Zobaczysz je na brytyjskich królewskich damach podczas gali. Obecnie jeśli panie zostały obdarzone kotylionem poprzedniego monarchy również go noszą.

Miniaturowy portret, namalowany olejem na poliminie przez Elizabeth Meek i mierzący zaledwie 4x3cm, został noszony po raz pierwszy, wieczorem 25 czerwca 2024 roku na państwowej kolacji na cześć cesarza Naruhito i cesarzowej Masako Japonii.


Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba

Nowy portret przedstawia Króla w mundurze admirała floty i jest zamknięty w diamentowo-białej i złotej ramie, na jasnozielonej wstążce.

Jasnoniebieski był ulubionym kolorem zmarłej królowej Elżbiety. Zamiast tradycyjnej kości słoniowej, Król poprosił o namalowanie portretów na poliminie, rodzaju syntetycznego plastiku.

Królowa Camilla nosi zarówno odznakę króla Karola, jak i zmarłej królowej.

W grudniu na bankieciew broszce z portretem Karola zadebiutowały z okazji wizyty państwowej Emira Kataru : 

  • księżniczka Anna
  • Sophia, księżna Edynburga
  • Birgitte, Księżną Gloucester
  • Zapewne na księżną Kate również czeka już broszka i czeka na dobrą okazję. 

Natomiast duński portret nowego monarchy również zobaczyliśmy u królowej Mary.

Jej Wysokość nosi błyszczący diamentowy miniaturowy portret Króla w kokardzie wstążki Orderu Dannebroga.



W związku z objęciem tronu, królowa otrzymała miniaturowy portret Króla. Portret został stworzony przez brytyjskiego artystę Toma Mullinera i oprawiony w złotą ramę z błyszczącymi diamentami. Ramę wykonano kiedyś dla cesarzowej Brazylii Amelii. Ponieważ cesarzowa nie miała dzieci, ramę przekazano siostrze cesarzowej, królowej Szwecji Józefinie. Później ramę przekazano wnuczce królowej Józefiny, późniejszej królowej Danii Lovisie, i była ona pierwszą duńską królową, która nosiła portret duńskiego władcy w tej specjalnej ramce. Później królowa Aleksandryna i królowa Ingrid nosiły ramę podczas panowania swoich mężów, a od 1972 r. do objęcia tronu w styczniu 2024 r. królowa Małgorzata nosiła ramę z portretem swojego ojca, Fryderyka IX.

Następnymi damami będą już w kwietniu księżniczka Isabelle, cztery lata później Josephine - druga córka króla oraz może jego ciotki lub królowa Małgorzata.

Król Danii podbnie jak jego mama i wuj Karol Gustaw XVI będzie zmieniał zdjęcia przy wydawniu nowych portretów (jak np. dla żony Christiana, a może będzie nagradzał swoje kuzynki lub szwagierkę).

Komentarze