Zdjęcie zostało zrobione we wrześniu podczas spaceru artystycznego w Royal Djurgården. Zdjęcie: TT aftonbladet.se |
Rodzina królewska odwołuje wizyty w hrabstwie, dostosowując swoje działania do nowych, ostrzejszych ograniczeń pandemii. We wrześniu król zdecydował, że wraz z resztą rodziny królewskiej
odwiedzi wszystkie 21 hrabstw w Szwecji. Aby zwrócić uwagę na lokalne wysiłki i pozytywne inicjatywy w czasie
pandemii koronawirusa.
5 listopada para książęca Victoria i Daniel mieli udać się w rodzinne strony księcia do Örebro, tak jak jej szwagierka i brat do Dalrana w kolejnych dniach.
Popularne wizyty w powiatach zostaną usunięte z kalendarza. - Zostają przesunięte w przyszłość - mówi menedżer ds. Informacji sądu Margareta Thorgren. Planowane wizyty w hrabstwach i Dalarna zostały przesunięte na przyszłość. W takich czasach ważne jest, aby być elastycznym i dostosowywać programy w krótkim czasie. Trzeba przemyśleć i pomyśleć w nowy sposób, aby nadal wykonywać ważne zadania. Rodzina królewska zmienia swój kalendarz i odkłada wizyty w hrabstwie do 2021 roku z powodu nowych ograniczeń.
Jak wygląda sytuacja w Szwecji ?
♦ Na stan 6 listopada było 4 697 przypadków (rekord padł trzy dni wcześniej 10 177), śmierć poniosło ponad 6 tysięcy osób na 146,4 tysięcy zachorowań.
Najwięcej testów przeprowadza się wśród osób w przedziale wiekowym 20-49 lat.
♦ 5 listopada Stefan Löfven, poinformował, że po tym jak u osoby z jego otoczenia wykryto zakażenie koronawirusem, poddał się samoizolacji.
Premier szwedzkiego rządu poddał się izolacji, mimo że osoba, z którą się kontaktował, a która miała kontakt z osobą zakażoną, poddała się dwóm testom i oba dały wynik negatywny.
♦ W Szwecji pandemia nierówna się instrument polityczny. Politycy są odsunięci od działań wykonawczych, realizują je kompetentne urzędy, m.in. szwedzki odpowiednik Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
♦ Hrabstwa Szwecji także są podzielone na strefy, w niektórych zaostrzono przepisy (Sztokholm, Goteborg, Uppsala,Malmö, we wtorek doszły jeszcze Halland, Orebro oraz Joenkoeping. )
♦ Zasłanianie ust i nosa nie jest obowiązkowe, nawet w komunikacji publicznej, gdzie trudno zachować odstęp.
- Do zakażeń nie dochodzi w transporcie publicznym, a w zakładach pracy, dlatego ważne jest, aby jak najwięcej pracować z domu - oświadczył Tegnell. (epidemiolog państwowy w Szwecji)
♦Zalecenia
i rekomendacje (nie obowiązkowe): zachowanie dystansu społecznego, zachowanie
odległości 2m, ograniczenie dalszych podróży od miejsca zamieszkania.
Rząd ufa społeczeństwu, ludzie sami reagują, jeżeli nie przestrzega się przepisów.” relacjonuje dla polsatnews.pl Ewa Korolczuk, Polka mieszkająca w Szwecji.
♦ Nowe zalecenia COVID w Szwecji, obecne restrykcje będą obowiązywać do 19 listopada (niektóre media podają, że do 24.11.20r.:
- Zakazy: zakaz zgromadzeń w grupie pow. 50 osób
- Restrykcje spowodowały zamknięcie : klubów sportowych, restauracji, obiektów kulturalnych. Zostały zamknięte muzea, m.in. Muzeum Narodowe w Sztokholmie. Radzi się, żeby nie uczestniczyć w dużych zgromadzeniach.
- Restaurację mogą zostać zamknięte np. gdy nie rozstawiono stolików w odpowiedniej odległości od siebie lub wpuszczano tam zbyt wielu klientów. Przy jednym stoliku nie może siedzieć więcej niż osiem osób.
- Zaleca się pracę zdalną, jeśli to możliwe.
- Powstrzymaj się od przyjęć, wesel i dużych pogrzebów.
- unikanie transportu publicznego.
- unikanie zatłoczonych miejsc.
- unikanie kontaktu z osobami znajdującymi się w grupie ryzyka zachorowania na koronawirusa
- unikanie kontaktu fizycznego z osobami które nie są naszymi domownikami oraz zakaz odwiedzin w domach opieki.
- unikanie zbędnych podróż. [brak zakazów w podróżowaniu po terytorium Szwecji].
Dla podróżnych z Polski (•brak ograniczeń wjazdu i wyjazdu do/ze Szwecji dla obywateli UE, w tym dla obywateli RP. Ograniczenia wjazdu wyłącznie dla obywateli spoza EOG i Szwajcarii.
•Brak wymaganej kwarantanny po przekroczeniu granicy Szwecji.
•Testy na COVID -19 nie są obligatoryjne i ich przeprowadzanie odbywa się na zasadach komercyjnych.
•Ograniczony w Szwecji ruch lotniczy krajowy i międzynarodowy do odwołania.)
5 dni temu, 3 listopada na konferencji premier powiedział oraz napisał na Instagramie:
"Coraz więcej oddziałów intensywnej terapii jest obecnie wykorzystywanych do opieki nad pacjentami z ciężką chorobą zakaźną. Widzimy, że w niektórych częściach kraju rozwój idzie w złym kierunku. Minęła mała chwila wytchnienia tego lata. Sytuacja jest bardzo poważna. To, jak teraz będziemy postępować, wpłynie na to, czy i w jaki sposób będziemy obchodzić Dzień Świętej Łucji (13 grudnia) oraz Boże Narodzenie". W ciągu ostatniego tygodnia surowsze zasady. [wymiana regionów…] Zasady wyglądają trochę inaczej w zależności od tego, gdzie mieszkasz. [wymiana zasad]. Ważne jest, aby teraz wszyscy zrozumieli powagę. Nikt z nas nie zapomniał, jak wyglądała wiosna. Wiemy, o co toczy się gra. A my wiemy, co robić. Teraz też musimy to zrobić. Wtedy możemy to zrobić".
Szwedzka minister zdrowia i spraw społecznych, Lena Hallengren oświadczyła, iż rząd zdecydował, że istniejące przepisy nie dają władzom kompetencji wystarczających, by walczyć z epidemią koronawirusa. Hallengren odparła, że "pandemia wciąż jest we wczesnej fazie".
16 kwietnia Szwecja przyjęła nadzwyczajną ustawę w związku z epidemią, na mocy której władze mogły zamykać porty, szkoły, siłownie, restauracje, sklepy i inne przedsiębiorstwa. Ustawa ta przestała jednak obowiązywać 30 czerwca, a z jej przepisów nigdy nie skorzystano.
Szwedzki rząd chce przyjąć tymczasowe przepisy w związku z sytuacją epidemiczną w kraju, które umożliwią ograniczenie liczby osób w centrach handlowych, środkach transportu publicznego i na basenach - podaje thelocal.se. [20.10.2020r.]
Obecnie obowiązujące przepisy umożliwiają m.in. nałożenie ograniczeń na liczebność zgromadzeń publicznych (obecnie mogą liczyć maksymalnie 50 uczestników). Lena Hallengren zapowiedziała, że ma nadzieję iż nowe przepisy będą gotowe do przyszłego lata. Dodała, że nowe przepisy "dotkną kwestii konstytucyjnych" więc należy je przygotować właściwie. Na pytanie, dlaczego tak dużo czasu zajęło szwedzkiemu rządowi zdecydowanie o przyjęciu takich przepisów,
Johan Carlson, dyrektor generalny Szwedzkiej Agencji Zdrowia Publicznego, również wziął udział w konferencji prasowej. Stwierdził między innymi, że zasoby do testowania i śledzenia infekcji były zbyt małe na wiosnę, co doprowadziło do ustalenia twardych priorytetów dotyczących tego, kto może wtedy wziąć pod uwagę testy.
Komentarze
Prześlij komentarz