Estelle na dziedzińcu zamku


3 listopada księżniczka Estelle mogła dowiedzieć się więcej o swoich przodkach. Tego dnia wybrała się z rodzicami by obejrzeć pomnik Kristiny Gyllenstierny. Statua rzeźbiarza Teodora Lundberga znajduje się, na zewnętrznym dziedzińcu Pałacu Królewskiego.

7 listopada mija 500 lat, odkąd król Christian II („Kristian Tyran”) rozpoczął krwawą łaźnię w Sztokholmie.  Estelle zapoznała się z losem Kristiny Gyllenstierny w związku z rozlewem krwi.
Kristina Gyllenstierna, poprowadziła walkę z Duńczykami po inwazji króla Christiana.

Dwór na Instagramie opisał w jakie powiązanie ma Kristina dzisiejszą rodziną królewską. Gyllenstierna była ciotką Gustawa Wazy:
Gustav Waza -> Karl IX -> Katarina Vasa -> Kristina Magdalena av Pfalz -> Fredrik VII av Baden-Durlach -> Karl III Wilhelm av Baden-Durlach -> Fredrik av Baden-Durlach -> Karl Fredrik av Baden - > Leopold I Badenii -> Fredrik I Badenii -> Wiktoria Badenia -> Gustaw VI Adolf -> Książę Koronny Gustaw Adolf -> Karol XVI Gustaw -> Księżniczka Wiktoria -> Księżniczka Estelle.

Pomnik postawiono w 1897r. i był pierwszym publicznym posągiem kobiecym w Szwecji.


Kristina Gyllenstierna urodziła się około 1494 roku jako córka Nils Eriksson Gyllenstierna oraz Sigrid Eskilsdotter (Banér).
Była prawnuczką króla Szwecji Karola VIII poprzez swoją babkę ze strony ojca, księżniczkę Christinę Karlsdotter Bonde (1432-1493 / 1500), po której została nazwana. Jej dziadek Erik Eriksen z Demstrup („Gyldenstjerne”) pochodził z Danii, ale podczas walki o władzę między Danią a Szwecją,sprzymierzył się ze szwedzkim pretendentem Karolem VIII, który uczynił go swoim zięciem.
W drugim małżeństwie swojej matki Christina została przyrodnią siostrą Cecilii Månsdotter z Eki, a tym samym ciotką przyszłego króla Gustawa I. 

Rok po ślubie, 1512 roku jej mąż Sten Sture the Younger, został mianowany głową państwa Szwecji. 
W tym czasie kraje nordyckie były w unii („Unia Kalmarska”) pod rządami króla Danii. Po 120-latach Szwecja na dobre zerwała ze związkiem, gdy odmówiła przyjęcia Christiana II jako króla.
Christian II, który uważał się za uprawnionego do tronu szwedzkiego, najechał kraj w styczniu 1520 r. W związku z najazdem i późniejszą wojną Kristina Gyllenstierna została wdową. Po śmierci męża Kristina Gyllenstierna otrzymała poparcie szwedzkiego ludu i partii Sture, aby poprowadzić dalszą walkę z Duńczykami. Burżuazja Sztokholmu nazwała ją „naszą drogą księżniczką”. 
We wrześniu Kristina otworzyła bramy zamku i przekazała władzę królowi Christianowi.
Christian II został koronowany na króla Szwecji 4 listopada w Wielkim Kościele w Sztokholmie.

W 1521 roku Kristina Gyllenstierna została zabrana do Kopenhagi, gdzie nadal była przetrzymywana w niewoli.
Na początku 1524 roku Kristina została zwolniona i mogła wrócić do Szwecji. Gustav Eriksson Vasa, który był wówczas królem przez rok, dowiedział się, że jego ciotka zamierza poślubić duńskiego admirała Sørena Norby'ego. Król podejrzewał, że razem zamierzali przejąć władzę dla dobra jej dzieci i sprzeciwili się małżeństwu. W walce z duńskim admirałem syn Kristiny, Nils, został schwytany przez ludzi Gustawa Wazy. 
Król nadał jej królewskie przywileje, w tym prawo do pobierania i zatrzymywania grzywien za koronę. Wydaje się również, że miała jakąś formę służby dworskiej, ponieważ często spędzała noc w pokoju przylegającym do sypialni królowej Małgorzaty (Leijonhufvud), prawdopodobnie odpowiedzialnej za królewskie dzieci. Wiadomo, że kilkakrotnie miała ten obowiązek.

Christina po raz pierwszy zaręczyła się z Nilsem Gäddą (zm. 1508), gubernatorem Kalmar i Lycka, ale małżeństwo nie doszło do skutku z powodu jego śmierci. 16 listopada 1511 roku w Sztokholmie poślubiła syna szwedzkiego regenta Svantego i siostrzeńca jej byłego narzeczonego, Stena Sture Młodszego. Podczas małżeństwa miała pięcioro dzieci: Nilsa (1516-1528), Ilianę (1514), Magdalenę (1516-1521), Svante Stensson Sture (1517-1567), Annę (1518) i Gustav (1520-1520).

https://img.tradera.net/images/762/226294762_a6a3c718-0936-4d5c-8a82-8042bd22d46e.jpg
Pomnik w gazecie z 1912r.

Latem 1527 r. Po raz drugi wyszła za mąż za Johana Turessona Tre Rosora, kuzyna Gustava Erikssona Wazy.
5 stycznia 1559 roku Kristina Gyllenstierna zmarła w wieku 64 lat. Została pochowana w wiejskim kościele Trosa.

Komentarze