Kamala Harris - pierwsza wiceprezydent USA

Kamala Devi Harris  ur.  20 października 1964 w Oakland. Amerykańska polityczka i prawniczka. Senator od 2017 roku. Pani Harris jest hinduskiego i jamajskiego pochodzenia. Jest córką lekarki Shymalali Gopalan i ekonomisty Donalda J. Harrisa. Ma młodszą siostrę Mayę, która była szefową jej kampanii prezydenckiej. Jest baptystką.

20 stycznia została pierwszą wiceprezydent Stanów Zjednoczonych. Tym samym jej małżonek został pierwszym w historii pierwszym mężczyzną-małżonkiem wiceprezydent USA.

 

 Rodzice Kamali rozwiedli się kiedy miała 7 lat. Prawo opieki nad nią i jej siostrą powierzone zostało jej matce, a w weekendy odwiedzała swojego ojca, wspólnie ze swoją siostrą, w Palo Alto.

 

                                           Kamala Harris z siostrą Mayą
 

  W wywiadach wspominała, że z powodu koloru skóry dzieci sąsiadów nie mogły się z nimi bawić. W wieku 12 lat, wspólnie z matką i siostrą przeprowadziła się do  Montrealu.  Liceum ukończyła w 1981..

 

 

                                                                  rodzice Kamali Harris


W 1986 roku ukończyła studia na Uniwersytecie Howarda. Podczas studiów brała udział w debatach, oraz protestowała przeciw segregacji rasowej.  W 1989 roku ukończyła prawo na Uniwerstytecie Kalifornijskim. 

 Od 2004 do 2010 była prokuratorem okręgowym San Francisco  i pierwszą w historii Afroamerykanką pełniącą ten urząd.

Od 2011 do 2017 była prokurator generalną Kalifornii. Była pierwszą kobietą, pierwszym Afroamerykaninem i pierwszym Amerykaninem azjatyckiego pochodzenia, która pełniła ten urząd.

Jest  przeciwniczką kary śmierci,  ale w czasie pełnienia urzędu prokuratora generalnego Kalifornii zobowiązała się jej bronić


21 stycznia 2019 w programie telewizyjnym Good Morning America ogłosiła rozpoczęcie swojej kampanii wyborczej w prawyborach Partii Demokratycznej. Zdecydowała się ogłosić swoją kandydaturę w Dzień Martina Luthera Kinga,  ponieważ uważa go za swojego inspiratora.

 

 

 

 Wraz z Joe Bidenem  została Człowiekiem Roku Tygodnika "Time" za rok 2020. 

 

Wspiera małżeństwa tej samej płci. Uważa, że należy walczyć z dyskryminacją rasową, dokonać reformy policji i wymiaru sprawiedliwości. Harris wspiera ruch pro- choice.  Poparła zaproponowaną przez Berniego Sandersa ustawę Medicare for All oraz podniesienie płacy minimalnej. 


Mężem Kamali Harri jest Douglas Emhoff, który z zawodu jest prawnikiem. Wychowują razem dwoje dzieci Douglasa dla których Kamala jest niespokrewnioną przybraną matką.


 
Kamala Harris z rodziną

Cole i Ella Emhoff imiona dostali na część legend jazzu Johna Coltrane'a i Elii Fitzgerald. Ich matką biologiczną jest Kerstin Emhoff, którą Harris nazywa " drogą przyjaciółką". Dzieci nazywają Kamalę "Mamola", a Harris powiedziała, że są jej "niekończącym się źródłem miłości i czystej radości".


Perły stały się symbolem Kamali Harris. Miała je na szyi m. in. kiedy ukończyła Uniwersytet Howarda, podczas zaprzysiężenia w Kongresie, a nawet podczas szczepienia przeciw COVID-19. Perły towarzyszą jej odkąd w czasach studenckich dołączyła do stowarzyszenia międzyuczelnianego, mającego na celu m.in. promowanie jedności i przyjaźni między studentkami. Było to pierwsze tego typu afroamerykańskie studenckie bractwo.


Kamala Harris. „Rusz się i rób coś” | Niemcy – bieżąca polityka niemiecka.  Wiadomości DW po polsku | DW | 20.01.2021 

Dlatego w ramach solidarności z Kamalą Harris kobiety z 99 krajów założą dziś perły. W specjalną akcję założoną na Facebooku " Noś perły 20 stycznia 2021 roku" włączyło się ponad 430tyś. kobiet. 

 Kamala Harris doczekała się już okładki w magzynie Vogue.


Vogue wyda nową okładkę z Kamalą Harris - Prezydent USA - rp.pl

---
Gratulację, przyszły także ze Szwecji - premier S.Lofven :

 Zdjęcie

"Gratulacje @POTUS   Biden i @VP   Harris! Zgadzam się z przesłaniem jedności i szacunku. Zabierzmy się do wspólnej pracy nad wzmocnieniem demokracji, multilateralizmu oraz bezpieczeństwa europejskiego i globalnego, a także nad przewodzeniem zielonej transformacji, tworzącej miejsca pracy na przyszłość. "

Komentarze