Królewska Wizyta w Jordanii

Ich Królewskie Mości Król i Królowa Szwecji złożyli wizytę państwową w Jordanii w dniach 15-17 listopada na zaproszenie Jego Królewskiej Mości Króla Jordanii. 

 Statsbesök till Jordanien | Kungahuset

 Minister spraw zagranicznych Tobias Billström i sekretarz stanu Diana Janse reprezentują szwedzki rząd podczas wizyty. W programie uczestniczy również około 20 szwedzkich firm. Na lotnisku para królewska została przywitana przez księcia Alego bin Al Husajna i jego żonę księżną Rym al-Ali.  
 Ceremonia powitania odbyła się w pałacu Al Husseinieh, gdzie para królewska została przyjęta przez króla i królową Jordanii oraz księcia koronnego. 
  Podczas pobytu w Jordanii król i królowa odwiedzili m.in. Queen Rania Center, zainaugurowali Szwedzki Instytut Dialogu, wezieli udział w seminarium biznesowym, odwiedzili King Hussein Cancer Center, miasto światowego dziedzictwa Al-Salt i obóz dla uchodźców Zaatari. 
Po ceremonii powitania król wygłosił oświadczenie prasowe, w którym powiedział m.in.: Obiecuje, że szwedzka obecność w Ammanie się poszerzy, a relacje między Szwecją a Jordanią zacieśnią się. Królowa i ja z niecierpliwością czekamy na kontynuację naszej wizyty w waszym historycznym i dynamicznym kraju. 
Król i król Abdullah II podczas spotkania dwustronnego. W spotkaniu uczestniczył również minister Billström. 
Królowa Sylwia i Królowa Rania podczas wizyty w Centrum im. Królowej Ranii w Ammanie.
Następnie w stolicy Jordanii para królewska odwiedziła Centrum Queen Rania, które zostało założone w 2005 roku przez Jordan River Foundation (JRF). Centrum prowadzi różne programy, koncentrujące się na kobietach i młodzieży, mające na celu łagodzenie ubóstwa i promowanie sprawiedliwości społecznej.  Fundacja współpracuje również z IKEA, aby tworzyć miejsca pracy zapewniające dobre warunki pracy i wspierać kobiety w trudnej sytuacji, aby stały się bardziej odporne na trudności gospodarcze i społeczne. 
Zdjęcie
Królowa Rania i premier Tobias Billström oraz para królewska.
 
Obiad został zjedzony w jednej z najstarszych dzielnic Ammanu, którego gośćmi byli przewodniczący Senatu i przewodniczący Izby Reprezentantów. 
 Po obiedzie król i minister spraw zagranicznych Billström spotkali się z premierem Jordanii Bisherem Al Khasawnehem na spotkaniu na temat stosunków dwustronnych między Szwecją a Jordanią. 
 Popołudniowy program zakończyło oficjalne otwarcie Szwedzkiego Instytutu Dialogu oraz nowej, rozbudowanej ambasady Szwecji w Ammanie. Para królewska w szwedzkiej ambasadzie w Ammanie wraz z premierem Tobiasem Billströmem i dyrektorką Szwedzkiego Instytutu Dialogu Charlottą Sparre. 
 Król inauguruje Szwedzki Instytut Dialogu dla Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej oraz nową, rozbudowaną ambasadę Szwecji w Ammanie wraz z premierem Tobiasem Billströmem i ministrem spraw zagranicznych Jordanii Aymanem Safadim. 
 Wieczorem król i królowa byli gośćmi honorowymi na bankiecie państwowym wydanym przez jordańską parę królewską w pałacu Al Husseinieh w Ammanie. W związku z obiadem król wygłosił przemówienie, w którym powiedział m.in.: Dziś nasze kraje mają doskonałą współpracę w wielu dziedzinach, m.in. w zakresie ochrony środowiska i energii odnawialnej. Jestem przekonany, że ta współpraca będzie się rozwijać w kolejnych latach. I mam nadzieję, że ta wizyta państwowa może być katalizatorem do tego. 
 Oświadczenie prasowe króla Karola Gustawa w związku z wizytą państwową w Jordanii powiedział między innymi „Cieszę się, że nasza pierwsza państwowa wizyta zagraniczna od prawie trzech lat sprowadza nas do Jordanii, teraz, gdy pandemia wreszcie zaczęła słabnąć. Mieliśmy przyjemność kilkukrotnie odwiedzać wasz piękny kraj, zarówno oficjalnie, jak i z prywatnymi wizytami. dobrze. Cztery lata temu nasza córka księżniczka Victoria i jej mąż książę Daniel złożyli oficjalną wizytę w waszym kraju. Wiem, że mają z tego wiele miłych wspomnień”. 
Zgodnie z programem wizyty jordańska para królewska urządza państwowy bankiet w pałacu Al-Husseinieh. 
 Król Karol Gustaw wygłosił przemówienie na bankiecie państwowym, powiedział między innymi: „Mój dziadek, król Gustaw VI Adolf, był oddanym archeologiem. Widziałem kilka fascynujących zdjęć z jego wizyty w jednym z waszych narodowych skarbów, starożytnym mieście Petra w latach 30. XX wieku.
Kiedy królowa i ja odbyliśmy naszą pierwszą państwową wizytę w Jordanii w 1989 roku, szliśmy śladami dziadka w Petrze. Mieliśmy również okazję zobaczyć Miejsce Chrztu Jezusa Chrystusa w „Betanii za Jordanem”. Było to wyjątkowe i poruszające doświadczenie, przypominające o naszej wspólnej historii i wszystkim, co nas łączy”.  
Dzień 2 dzisiaj, 16 listopada:  
Król i premier Billström rozpoczęli drugi dzień państwowej wizyty w Jordanii od udziału w seminarium biznesowym zorganizowanym przez Business Sweden. Celem seminarium było poszerzenie wiedzy na temat mocnych stron Szwecji i Jordanii oraz możliwości zwiększenia handlu i inwestycji. Uczestniczył także książę koronny Jordanii. 
W godzinach porannych królowa odwiedziła Towarzystwo Al Hussein, gdzie została przyjęta m.in. przez księżną Majdę i księcia Mireda. 
W King Hussein Cancer Center król i królowa wzięli następnie udział w ceremonii, aby zwrócić uwagę na fakt, że szwedzka firma Elekta przekazała szpitalowi sprzęt neurologiczny. Para królewska odwiedza Centrum Onkologiczne Husseina. Para królewska odwiedza Centrum Onkologiczne Husseina.W wizycie uczestniczyli także księżniczka Ghida Talal i książę Talal bin Muhammad. 
Para królewska w mieście handlu solą As-Salt. Światowe dziedzictwo jako sól. Para królewska powitała także imama Wielkiego Meczetu w mieście oraz księdza Kościoła Dobrego Pasterza na schodach Al-Haddadeen. 
Para królewska była takżę na lokalnym targu Al-Hammam. 
Wieczorem para królewska zorganizowała przyjęcie w Ammanie dla jordańskich gości, podczas którego szwedzki szef kuchni Paul Svensson przygotował potrawy z naciskiem na ekologiczną i zrównoważoną gastronomię.
 Królowa Sylwia powiedziała, że ​​odwiedziła szpital trzydzieści lat temu i bardzo się rozwinęli. Stanowią centrum nie tylko Jordanii, ale całego regionu. Odbyło się również miłe spotkanie pary królewskiej z bliską przyjaciółką księżniczki Madeleine, Caroline Leksell Cooke. Jej i jej ojca firma rodzinna Elekta przekazała szpitalowi sprzęt.  
 17 listopada: Ostatni dzień wizyty państwowej rozpoczął się od w obozie dla uchodźców Zaatari wraz z sekretarz stanu Dianą Janse. Zaatari powstał w 2012 roku i jest największym obozem dla uchodźców na Bliskim Wschodzie.

Para królewska odwiedziła następnie Manara Arts Culture, gdzie powitała ich m.in. księżna Basma bint Ali. Podczas wizyty król i królowa uczestniczyli w rozmowie na temat wyzwań dla środowiska, zaopatrzenia w wodę i bezpieczeństwa żywnościowego, przed którymi stoi Jordania i region. Ze Szwecji w dyskusjach uczestniczył Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Wody (SIWI).

Program dnia zakończył się w Muzeum Jordana, gdzie króla i królową przyjęli m.in. wiceprezes muzeum, księżna Sumaya bint El Hassan. Muzeum Jordanii służy jako krajowe centrum rozpowszechniania wiedzy o historii, archeologii i kulturze Jordanii. Król i królowa zostali oprowadzeni po Muzeum Jordanii przez dyrektora generalnego Ihaba Ammarina. 

 
Po południu wizyta państwowa w Jordańskim Królestwie zakończyła się ceremonią pożegnania na lotnisku Marka.

Komentarze