1998: Pary królewskie na 350. Westfälischen Friedens

24 października 1998 r. miało miejsce szczególne wydarzenie: otwarcie wystawy Rady Europy „1648 – Wojna i pokój w Europie” zebrali się wszyscy przedstawiciele dawnych walczących stron, w tym głowy państw królewskich ze Szwecji i Holandii.  W tym przypadku uczcili zakończenie wojny trzydziestoletniej w Europie.

Auf dem Bild führt (v.r.) Herzog Prinzgemahl Henrik von Dänemark, König Carl XVI. Gustaf von Schweden, Königin Margrethe II. von Dänemark, König Harald V. von Norwegen, Königin Silvia von Schweden und die damalige Königin Beatrix der Niederlande durch die Sonderausstellung, die das Landesmuseum damals präsentierte.
W Münster nigdy nie zgromadziło się więcej koronowanych głów : Henri, książę małżonek z Danii,  król Karol XVI. Gustaw ze Szwecji, królowa Danii Małgorzata II, król Norwegii Harald V, królowa Szwecji Sylwia, ówczesna królowa Holandii Beatrix i Roman Herzog zwiedzają specjalną wystawę w Państwowym Muzeum. 


Gospodarzem był Roman Herzog  prezydent Republiki Federalnej Niemiec (w latach 1994–1999) Z okazji 350 rocznicy pokoju westfalskiego, ugościł bogate grono w Niemczech, w tym aż 5 królowych. 

Królowa Silvia, królowa Paola i królowa Sonja

Wielki książę Jean , Wielka księżna Charlotte i Królowa (obecnie księżniczka) Beatrixe

królowa Sonja, król Harald, królowa Silvia, Król Karol Gustaw, książę Jan Adam II (Liechtenstein )

 Z okazji obchodów rocznicy „350 lat pokoju westfalskiego”, w Monachium zebrały się głowy państw 20 krajów europejskich, 700 dziennikarzy z 19 krajów.  Zaproszono państwa z terytoriów, na których toczyła się wojna 30-letnia.

Mogę się mylić, ale wydaje mi się, że za królem Szwecji i księciem Henrikiem siedzi nasz Prezydent Aleksander Kwaśniewski ( w latach 1995-2005). Możemy dostrzec też króla Alberta II z Belgii

Obchody sprzed 25-lat rozpoczęły się pod koniec 1997 roku: królowa Silvia otworzyła 23 listopada wystawę „Christina, królowa Szwecji” w Muzeum Historii Kultury.

 

Rok 1998 był wyjątkowy i bogaty w najważniejsze wydarzenia. Gościna największych przywódców krajów w Osnabrucka i Munster była „największym szczytem w Republice Federalnej”.

Pięciu króli, pięć królowych, dwóch książąt i prezydenci takich krajów jak : Szwecja, Norwegia, Holandia,Hiszpania, Belgia, Dania, Luksemburg, Liechtenstein, Niemcy, Estonia, Finlandia, Francja, Włochy, Litwa, Austria, Polska, Szwajcaria, Czechy i Watykan.

Guntis Ulmanis (links) im Gespräch mit Henrik und Margarethe von Dänemark und der belgischen Königin Paola
Guntis Ulmanis (prezydent Łotwy)(z lewej) w rozmowie z Henrikiem i Małgorzatą II z Danii i Belgijską Królową Paolą

Wydarzenia w Osnabruck trwały przez pięć godzin, a następnie goście udali się autobusem do Monachium.

Uroczystości w Monachium były punktem kulminacyjnym i zakończeniem łańcucha wydarzeń o nazwie „Westphalian Decade” i zawierał następujące obchody: 

•Rocznicę miasta w 1993 roku, 300. rocznicę. 

•Urodziny architekta Johanna Konrada Schlauna 1995, w 200.rocznicę starego miasta. 

•Urodziny poetki Annette von Droste-Hulshoff w 1997 roku,

• Rocznica 350. rocznicy Pokoju Westfalskiego 1998 roku.

 

 Wydarzenie to kosztowało  15 milionów - miasto Munster.  1998 po raz pierwszy przyznano Nagrodę Pokoju Westfalskiego. Nagroda, obejmująca nagrodę pieniężną w wysokości 100 000 euro, od tego czasu wręczana co dwa lata w Münster, ma upamiętnić historyczne porozumienie pokojowe, które zostało osiągnięte dopiero po latach negocjacji i zakończyło 30-letnią wojnę w Europi. 

Komentarze