Trzykrotnie zrezygnowała z polityki, droga na szczyt.

"Od zawsze mówi, co myśli".
 
"W domu nigdy nie rozmawialiśmy o polityce, ale dorastałem w politycznym, optymistycznym czasie". Świat był u twoich stóp - możesz stać się tym, czego pragniesz, możesz ulepszyć świat.



W wieku 16 lat Margot, założyła  klub SSU(Młodzieżowy Klub Socjaldemokratów) w Kåge na obrzeżach Skellefteå, gdzie dorastała z rodzeństwem. Zaangażowała się w rozliczne lewicowe protesty, m.in. przeciwko amerykańskiej wojnie w Wietnamie i zamachowi stanu w Chile.
W 1973 ukończyła szkołę średnią, zaangażowała się w działalność organizacji młodzieżowej socjaldemokratów – w latach 1974–1977, gdzie pełniła tam rolę Rzecznika Praw Obywatelskich.
"Kiedy patrzę wstecz, widzę siebie jako bardzo szczęśliwą osobę. Poruszaliśmy się swobodnie, wszędzie były dzieci - wszyscy znali wszystkich".
Mimo, że
chciała zostać „nauczycielką o piersiach podobnych do dwóch górskich szczytów”, o czym powiedziała swojej matce w wieku 5 lat. To czterdzieści lat temu wstąpiła do parlamentu, w tedy  pytano ją, czy uważa, że będzie kontynuować politykę: "nie, nie sądzę" {link/wywiad}
1979r.
Następnie do 1979 pracowała jako księgowa w kasie oszczędnościowej Alfa w Karlstadzie. Od 1979 do 1985 przez dwie kadencje sprawowała mandat posłanki do Riksdagu, po czym powróciła do poprzedniej pracy w Sparbanken Alfa tym razem na stanowisko starsza księgowa ....
Ówczesna poseł Margot Wallström sfotografowana w 1982 r.

https://www.svtstatic.se/image-cms/oppet-arkiv/1427707720000/m/article2799923.svt/ALTERNATES/extralarge/margotwallstrom-jpg
8-12-1984

...zanim w 1988r. premier Ingvar Carlsson mianował ją ministrem spraw obywatelskich (sprawy konsumenckie, kobiety, młodzież), pełniła tą rolę do 1991r. W tym czasie rośnie też jej popularność zarówno w partii, jak i w kraju. Wiele lat później, wyniki badań pokażą, że jest najpopularniejszą kobietą w Szwecji.
1988
Trzy razy Margot Wallström opuścił politykę w trakcie swojej kariery: 1985, 1991 i 1998. 18 kwietnia 2004 powiedziała, że absolutnie nie widzi siebie w roli przewodniczącej partii.”
1988

W 1991 roku odeszła z pracy jako minister kultury i została dyrektorem naczelnym TV Värmland w latach 1993-94


1993-1999 Członek komitetu wykonawczego Szwedzkiej Partii Socjaldemokratycznej.




W latach 1994 - 1996 Ingvar Carlsson mianował ją ministrem kultury w swoim drugim rządzie.

W następnej kadencji (1996-98) premier Göran Persson mianował ją ministrem spraw społecznych.

Pierwsze publiczne wystąpienie miało miejsce na konferencji prasowej w piątek 21 sierpnia 1998 r.
Zrezygnowała z tego stanowiska po wyborach parlamentarnych w 1998 r. po konflikcie z Perssonem.



Wallström nic nie wiedział o konferencji prasowej 1998 r., nie wiedziała co powiedzieć, była duchem nie obecna a Persson zaczął się rozpaczać "wspólnie" przedstawił bombę polityczną, a ona miał trudności z odpowiedzią na pytania dziennikarzy.  Ona, jako odpowiedzialny minister rządu, nie miała pojęcia o obietnicy wyborczej do 2,5h przed konferencją prasową. „Nie wiedziałam o tym nic do dnia konferencji”.
 W 1998 na rok zostaje wicedyrektorem zarządzając, pomocnym projektem medialnym i demograficznym Worldview Global Media w Kolombo na Sri Lance.

Margot Wallström jako nowo mianowana komisarz UE w 1999
Od września 1999 do listopada 2004 była komisarzem Unii Europejskiej ds. środowiska w komisji Romano Prodiego.
Wraz z nowym milenium Wallström opuszcza kraj i otwiera trwający ponad dziesięć lat międzynarodowy rozdział swojej kariery w Komisji Europejskiej [UE] i Organizacji Narodów Zjednoczonych[ONZ]. Rodzina przeprowadziła się z nią i zamieszkała w willi w Brukseli.

 Pomysły Perssona zagrażają przyszłości UE”, twierdzi Wallström na stronie debatowej DN 22 października 2002 r.

Persson chce zastąpić Margot Wallström, szuka jej nowej pracy 03 listopada 2003.Göran widzi ją jako zagrożenie oraz denerwuje go fakt, że dostała stanowisko w Brukseli oraz rośnie na jego zastępce po zamordowanej Annie Lindh i absolutnie nie ma nad tym kontroli.
Określa to mianem marność i irytacji, że osoba, która nie pracowała w partii przez prawie sześć lat, nagle wchodzi w garnitur.
Kiedy Göran Persson w wywiadzie dla Ekot w grudniu 2003 zapytany, kto może przejąć po nim stanowisko, wymienił 5 nazwisk, lecz nie wspomniał nic o Margot. Sama zainteresowana powiedziała po spotkaniu wyborczym w 1998, na którym Goran udawał, że śpi „ Czasami smutno jest stać w cieniu. Czasami wątpię, czy gdybym przed nim się rozebrała zobaczyłby mnie”. Mieliśmy źle skoordynowane przesłanie polityczne” (Persson)
 
Persson chce uciszyć Margot artykuł z maj 2004

Matka Margot, opowiada o ostatnich zawirowaniach:  Margot uważa, że ​​to dziwne, że Göran nie przekazuje żadnej wiadomości [ Margot siedzi w Brukseli i chce wiedzieć czy ma nadal pozostać na tym stanowisku]. Nie boi się bezrobocia, w końcu zdobyła tyle doświadczenia. Mogła być trochę zdenerwowana, ale przynajmniej ukończyła zadania, które podjęła. Margot nigdy nie mówi o nikim nic złego. Zwykle dogaduje się ze wszystkimi. Jest w tym bardzo dobra, mówi Lydia Wallström.
Persson chce uciszyć Margot to jest powszechna taktyka władzy. Chciał trzymać ją na dywanie, a teraz, gdy zdał sobie sprawę, że to nie działa, że tylko ją promuje, powiedział, że może zostać komisarzem lub wrócić do domu jako minister. Margot odrzuciła proponowane jej stanowisko ministra, w rządzie Perssona.
Socialdemokraternas extra partikongress 2004. Statsminister Göran Persson samtalar med Margot Wallström, Sveriges EU-kommissionär. Bredvid Wallström sitter den mördade utrikesministern Anna Lindhs make Bo Holmberg, landshövding Nyköping.
Socjaldemokraci Extra Party Congress 2004. Premier Göran Persson rozmawia z Margot
Listopad 2004 do lutego 2010 zasiadała w pierwszej komisji José Barroso jako jego pierwsza wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej ds. stosunków instytucjonalnych i strategii komunikacji społecznej.

"Podpada tam parokrotnie nawet zwykle przychylnym jej grupom - najpierw organizacjom ekologicznym za zezwolenie na import z USA genetycznie modyfikowanej kukurydzy na pasze dla zwierząt, potem dziennikarzom za próbę utworzenia Europejskiej Agencji Prasowej. Ale znów jednego nie można było jej odmówić - często zabierała głos i była słyszana.

W 2005 roku, podczas uroczystości upamiętniających wyzwolenie obozu koncentracyjnego Theresienstadt, zasugerowała, że podważanie idei silnie zintegrowanej Unii Europejskiej to prosta droga do Holocaustu. W 2007 poparła w ramach socjalistycznego siostrzeństwa - kandydaturę Ségolene Royal na prezydenta Francji.
Wallström jako jedyna z komisarzy uruchomiła nawet blog, dając w nim upust swoim poglądom, za co zaczęto ją nazywać europropagandystką. Dla prestiżowego "The Economist" gadanie, nawet w słusznej sprawie, to jednak za mało, dlatego pod koniec pobytu Wallström w Brukseli tygodnik wystawił jej niezbyt dobrą cenzurkę."

2006


Kiedy w 2006 roku partia Socialdemokraterna przegrała wybory, premier Göran Persson podał się do dymisji, a oczy partyjnych działaczy zwrócone były w stronę Wallström, by została przewodniczącą partii - odmówiła. Wraz z Janem Eliassonem ona i Mona Sahlin otrzymały w marcu 2007 r. Polecenie kierowania grupami konsultacyjnymi w celu opracowania polityki zagranicznej i socjaldemokratycznej UE.

Specjalny przedstawiciel ONZ w Nowym Jorku w latach 2010–2012, którego misją jest monitorowanie kwestii związanych z przemocą seksualną podczas wojny i konfliktów.

Kiedy po latach w Brukseli Margot przyjęła pracę w Nowym Jorku, rodzina czuła się zdradzona, że Margot z nimi "nieprzedyskutowała tej oferty". Erik zaczynał szkołę średnią, a Viktor wyprowadził się z domu, synowie nie chcieli podróżować,  a także jej mąż powiedział nie. Margot przeprowadziła się sama na 39. piętrze w centrum Nowego Jorku, gdzie spała z zatyczkami do uszu. Czasami na spotkanie z rodziną czekał kilka miesięcy. Z drugiej strony, Håkan i ona są przyzwyczajeni do rozłąki, przed lat dużo podróżowała.

Margot kiedy była samotna w
Nowym Jorku przepracowała jako wolontariuszka pomagając bezdomnym w sąsiedztwie, brała także udział w pracach kościelnych. "Wiedziałam, że muszę się zrelaksować, ponieważ tak intensywnie pracowałem przez cały tydzień. Jako wolontariusz czułam, że coś robię".  

Czerwiec 2012, ONZ wyła Margot Wallström do Demokratycznej Republiki Konga, w której wojska rządowe walczą z rebeliantami. Do ONZ dochodzą niepokojące wieści, że w strefie objętej konfliktem dochodzi do masowych gwałtów nie tylko na kobietach, ale i na dzieciach.
Jesienią składa raport przed RB ONZ. Jej zaangażowanie w obronę wykorzystywanych seksualnie kobiet trwa nadal, opowiada o tym na wielu międzynarodowych konferencjach.
Znalezione obrazy dla zapytania Margot Wallström 2012
2012 i 2013
Kiedy w 2012r. odeszła ze stanowiska już  mówiła że ma nadzieję, że będzie miała więcej czasu dla rodziny. W wywiadzie dla DN w tym samym roku, powiedziała, że ​​nie wie, nad czym będzie pracować w przyszłości, ale „przynajmniej nie będzie to w partii politycznej”. - Moja praca zbytnio męczyła rodzinę. Teraz chcę być wolna i myśleć o tym, co chcę zrobić sama. Jasne, mówiłam to wcześniej, ale teraz to poważne. Tak jednak nie było, ponieważ zaledwie dwa lata później przyjęła rolę ministra spraw zagranicznych.
 Zdjęcie  z poprzedniej dekady.
https://blogg.svt.se/oppet-arkiv/files/2014/10/margot-988x555.jpg
W latach 2013–2014 była dyrektorem projektu w szwedzkiej loterii kodów pocztowych oraz przewodniczącą rady Uniwersytetu Lund.
W maju 2015 r.  została mianowana członkiem specjalnego panelu ONZ z odkryciem finansowania zwiększonej potrzeby humanitarnej. 


Rok 2016 zaczął się dla niej pechowo, tabloid "Aftonbladet" ujawnił, że wynajmuje mieszkanie należące do komunalnego związku szwedzkich robotników, największej centrali związkowej w kraju. Na takie mieszkanie czeka się kolejce kilka lat. Wallström w żadnej nie czekała. Prokuratura bada, czy doszło do złamania prawa, czy mieszkanie bez kolejki mogło być formą łapownictwa.

Tymczasem na arenie międzynarodowej szwedzka dyplomacja pod kierownictwem Wallström odniosła spektakularny sukces. Pod koniec czerwca, po intensywnych zabiegach i 20-letniej przerwie, Szwecja została ponownie wybrana na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2017-18, a swoją kadencję rozpocznie od przewodnictwa w tejże.

Wicepremier i minister spraw zagranicznych (2014-2019)

Po wyborach, 3 października 2014 w utworzonym przez socjaldemokratów w rządzie Stefana Löfvena została powołana na ministra spraw zagranicznych.  W tym kontekście uruchomiła „feministyczną politykę zagraniczną”, która została została streszczona w trzech R:
rights, representation, resources (reprezentacja, zasoby i prawa). W rządzie zasiada 12 mężczyzn i 12 kobiet.

Szwecja jest jednym z najbardziej zaangażowanych w działania pomocowe państw na świecie. We współpracy z krajami nordyckimi trenuje profesjonalne negocjatorki, liderki i wspiera organizacje kobiece na całym świecie. Mówi o równouprawnieniu, parytetach, wykorzystywaniu kobiet, w tym przemocy seksualnej, o prawie do decydowania o swoim ciele.
Polityka zagraniczna jest równoległa p. wewnętrzną. Chcemy zmieniać świat, zmieniając siebie - dodaje Margot Wallström.

Celem feministycznego rządu Szwecji jest doprowadzenie do tego, żeby kobiety i mężczyźni mogli w równy sposób wpływać zarówno na społeczeństwo, jak i na własne życie.
Ale bywa i tak, że feministyczna polityka zagraniczna sprowadza nad kraj ciemne chmury.

Elementy aktywizmu i idealizmu w polityce zagranicznej Wallström sprawiły, że stała się popularna w kierownictwie własnej partii, a porównań dokonano z polityką zagraniczną prowadzoną przez Olofa Palmego. Była i jest aktywną polityką przeciwko uciskowi i prawom człowieka, środkom budowania pokoju i mediacji w konfliktach.

Wallström był siłą napędową Szwecji do podpisania kongresu ONZ w sprawie zakazu broni jądrowej i polityki rozbrojenia socjaldemokratycznego, która rozpoczęła się w latach 60. XX wieku. Tak się nigdy nie stało, gdy rządy były właścicielami śledczych, którzy doszli do wniosku, że firma doprowadzi do poważnych oskarżeń o bezpieczeństwo Szwecji i nie ma parlamentarnego narzędzia do podpisania umowy.




W przypadku Wallströma walka o lepsze warunki życia dla kobiet i dzieci odegrała znaczącą rolę, biorąc pod uwagę koncepcję feministycznej polityki zagranicznej. Są to wysokie aspiracje o wysokiej postawie moralnej.
Władzą krajów muzułmańskich nie podoba się jej zagrywka i mowa o wolności słowa, prawach człowieka, humanizmie i lepszej pozycji kobiet i dzieci. Przeciw tej polityce jest Izrael,

Norwegia jest aktywna w mediacjach i negocjacjach, z drugiej strony Finlandia jest przykładem mniejszego państwa o ostrożnej linii polityki zagranicznej.

- Do pokoju między Izraelczykami i Palestyńczykami nie dojdzie, jeśli obie strony nie będą równe, dlatego nasz rząd postanowił uznać państwo palestyńskie - powiedziała niespełna miesiąc po objęciu resortu spraw zagranicznych Wallström. Tego samego dnia odwołano planowaną wizytę Margot w Izraelu. Kiepskie relacje między krajami bardzo się ochłodziły.

Kiedy oskarżyła Izrael o pozasądowe morderstwa i apelowała o niezależne śledztwo. Jerozolima skomentowała tę wypowiedź szybko, nazywając ją skandaliczną, niemoralną, głupią i zachęcającą do ataków terrorystycznych. Tamtejsze media, poza "Haaretz", zlinczowały ją, nazywając antysemitką i wpisując jej wystąpienia w niepokojące zjawisko narastającego antysemityzmu wśród europejskiej lewicy. Skomentowała to ze smutkiem w oczach „Można o mnie powiedzieć wszystko, ale proszę mnie nie nazywać antysemitką. Moje poglądy w kwestii Izraela i konfliktu izraelsko-palestyńskiego nie odstają od tego, co od lat mówią Unia Europejska i ONZ. Cała moja kariera jest zaprzeczeniem tego niesprawiedliwego sądu, bo zawsze antysemityzm zwalczałam.” [ wypowiedź można zobaczyć w zwiastunie filmu].

11 lutego 2015r. Wallström, przemawiając przed szwedzkim parlamentem na temat Arabii Saudyjskiej, powiedziała m.in traktowanie kobiet.
Skrytykowała także Arabię  za publiczne bicie blogera Raifa Badawiego, nazywając to „prawie średniowiecznymi metodami”.
W 2015 r. Margot Wallström opisała Arabię ​​Saudyjską jako dyktaturę i skrytykowała sytuację kobiet w tym kraju - a także brak wolności słowa. Oświadczenie spowodowało kryzys dyplomatyczny.

Wallström, został poproszony o wygłoszenie przemówienia na szczycie w Kairze pod koniec marca.
Nie została dopuszczona ostatecznie, ponieważ „niedopuszczalnie ingerowała” w wewnętrzne sprawy tego kraju skrytykowała prawo szariatu i islam. 
Arabia Saudyjska nagle zerwała więzi ze Szwecją, ogłaszając, że nie będzie wydawać żadnych nowych wiz szwedzkim podróżującym w interesach.Oraz zabrał swojego ambasadora ze Szwecji, Zjednoczone Emiraty Arabskie poszły w ich ślady tydzień później. Z powodu dyplomatycznych sporów Arabii Saudyjskiej Wallström została potępiona przez Radę Współpracy Zatoki Perskiej.

Dzień po tym, jak Wallström miał pojawić się w Kairze, rząd ogłosił decyzję o nieodnawianiu dwustronnej umowy o broni z Arabią Saudyjską.
Tydzień później delegacja szwedzkich urzędników udała się do Rijadu, niosąc listy od premiera Stefana Löfvena i króla Carla XVI Gustafa, aby spróbować złagodzić stosunki, wyjaśniając, że Wallström nie zamierzał krytykować islamu i oficjalnie żałuje za jakiekolwiek nieporozumienia. 
Przeciwnicy polityczni Wallströma mocno uporali się z tym, co postrzegali jako niezdarny występ. Mimo to ona odmówił wycofania się, odnosząc się tylko do nieporozumienia i podkreślając, że nie było ani nie będzie przeprosin za jej szczegółowe uwagi.
Obaj ambasadorowie po kilku miesiącach wrócili do Sztokholmu.

 

„Nigdy w swojej politycznej karierze nie spotkałam się z takim wsparciem jak wtedy, gdy zabrałam głos w kwestii praw człowieka, szczególnie kobiet w Arabii Saudyjskiej. Zawsze mówiłam to, co myślę, nawet kiedy za to dostawałam razy, i to się nie zmieni.”

Na pytanie czy jest teraz odrobinę ostrożniejsza? Odpowiedziała „Nie mówię o niczym innym niż o uniwersalnych prawach człowieka. Szwecja nie da się nikomu zastraszyć - odpowiada twardo”.

Obaj ambasadorowie po kilku miesiącach wrócili do Sztokholmu.
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjcN1jkWeEm33rXbeXtLDf9_5MLLW_6JSpi7Hwz7w8Fxs7oZ0eZx159wB370gfPDnvTtGWb6zyH7rtSBc4ZSycDm1PL6hUnhzplhNwv99ciRFO1oWZzA4Kx5tP-ji7nI8k-UCmEshv6xV4W/s640/SCAN1059.JPG
Książka "Margot"  autorstwa Bengt Ohlsson, wydana w 2012r. . zdjęcie z bloga
 Margot oznaczenia i spotkanie z rodziną królewską.
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQ5U_lZ0yM1AV4zy135vuXiX5IN3QKBO9-rTIoNHkjQz3rfgKDhWg
6 czerwca 2008 została nagrodzona za wieloletnie znaczące wysiłki w polityce szwedzkiej i europejskiej medalem 12:e storleken i serafimerordens band (medal zakonu Serafinów) z rąk króla Carla Gustawa XVI.
Z 2014r ma oznaczenie Francuskie a 2016 Palestyńskie.

Relacje z rodziną królewską, Margot w pałacu była prawdopodobnie dopiero w 2008 podczas wręczenia medalu, lecz jako minister spraw zagranicznych pierwsze spotkanie z królem nastąpiło pod koniec marca 2015r.
marzec 2015r. Pierwsze spotkanie z królem jako Minister Spraw Zagranicznych.
Równowaga między zawodem a życiem prywatnym jest tematem życia Margot. Rodzina jest jej najdroższa - a zaangażowanie w pracę zawsze było wielkie.
Crown Princess Victoria attend meeting with Margot Wallström at the Royal Palace of Stockholm.  14-1-2016
I 2016
Wallström była krytykowany nie tylko przez prawicę umiarkowanych i szwedzkich demokratów , ale także krytykę ze strony liberalnej. Wiele osób chce, aby Szwecja stała się normalnym europejskim krajem UE, zacieśniając więzi z NATO.

King Carl Gustaf & Queen Silvia, Crown Princess Victoria and Prince Daniel of Sweden received the minister of foreign affairs Margot Wallström at the Royal Palace  Oct. 10, 2016
X 2016
To za jej kadencji Szwecja zdecydowała się nie podpisywać traktatu o zakazie broni jądrowej, a sama Wallstrom, goszcząc swego odpowiednika z Iranu, przystała na muzułmański zwyczaj i - jako kobieta - nie podała mu ręki. W ostatnich miesiącach szefowa dyplomacji zaangażowała się na rzecz pokoju w Jemenie, zapraszając do Szwecji przedstawicieli stron konfliktu. Zawarte w Rydbo pod Sztokholmem ustalenia o zawieszeniu broni nie są przestrzegane.
Swedish Royal Family attended a meeting with Margot Wallström
 IX 2017
2019:

Od 21 stycznia 2019 r. pozostaje na swoim stanowisku MSZ w drugim rządzie Löfven.
https://www.kungahuset.se/images/18.2cf3d1716b924e7fde2c63e/1567000260833/WEBB_20190828_HMK_KRPR_Utrikesn%C3%A4mnd_foto_H_Garlov%20031.jpg
28/08/2019 ostatnie spotkanie z Komisją Spraw Zagranicznych na Zamku.
 
6 września na twitterze poinformowała o rezygnacji ze stanowiska minister spraw zagranicznych.
Nadszedł czas, aby spędzić więcej czasu z mężem, moimi dziećmi i wnukami. Powiadomiłem premiera o moim pragnieniu odejścia z rządu i mojego stanowiska jako ministra spraw zagranicznych.Czas, żebym spędził więcej czasu z mężem, moimi dziećmi i wnukami.Jestem przytłoczony i bardzo wdzięczny za wszystkie miłe przesłania i życzenia. Z głębi serca: dziękuję - i proszę, nadal troszczcie się o świat!

Stefan Löfven mówi w komentarzu, że Szwecja, z Wallström jako ministrem spraw zagranicznych, zyskała wielki szacunek i uznanie na świecie.W ciągu ostatnich pięciu lat osiągneli tak wiele. Można powiedzieć, że grali w najwyższej lidze polityki zagranicznej.
Wiele osób przez długi czas miało nadzieję, że przejmie partie socjaldemokratów i zostanie premierem.
Pierwszą część przeczytacie tu, a drugą tu.

Komentarze