Zima 1947- Pożegnanie brata na duńskiej ziemi

Ceremonia żałobna w Gustafskijrkan w Kopenhadze 


We wtorek 28 stycznia 

   

Prochy księcia Gustawa Adolfa i hrabiego Alberta Stenbocka zostały przeniesione do szwedzkiego kościoła Gustafskyrkana w Søndre Frihavnsvej w Kopenhadze. Trumnę księcia owinięto flagą z herbem Szwecji. Trumna hrabiego Stenbocka także została otulona w szwedzkie barwy.
W Danii na uroczystościach w szwedzkim kościele Gustafa obecni byli tylko najbliżsi krewni: Ingrid, siostra księcia Gustawa Adolfa, jej mąż następca tronu Danii Fryderyk, Sigvard Bernadotte z żoną
Sonja Robbert, niektórzy krewni hrabiego Stenbocka, szwedzki minister , szambelan G. von Dardel, wraz z członkami delegacji i adiutant dowódcy księcia Gustawa Adolfa, kapitan B.F.C. Ramel. 

Następnego dnia, 29 stycznia przybył ze Szwecji, książę Wilhelm, aby wziąć udział w ceremonii żałobnej  i podążać za trumną do Szwecji. Po południu złożył wieńce przy trumnie księcia Gustawa Adolfa od najbliższych w towarzystwie męża Ingrid, przyszłego króla Danii.

Intencją było, aby ojciec księcia Gustawa Adolfa, książę koronny (GA VI), udał się do Kopenhagi, ale zachorował na grypę i w konsekwencji nie mógł podróżować.

W czwartek rano 30-go odbyła się uroczystość żałobna w Gustafskyrkan tuż przed tym, jak dwie trumny miały zostać przetransportowane przez cieśninę pancernym statkiem Oscar II. Kościół był oświetlony świecami i pięknie udekorowany zgodnie z zaleceniami księżnej Ingrid. Na zewnątrz kościoła paradowali  stowarzyszenia żołnierzy Kopenhagi oraz harcerze. 

Najbliżej trumny księcia stało dwóch przedstawicieli armii i marynarki szwedzkiej. W uroczystości wzięli udział m.in. zauważono dużą liczbę duńskiej rodziny królewskiej, na czele z królową Aleksandryną i parą następców tronu, a także premierem Knudem Kristensenem i ministrem spraw zagranicznych Gustawem Rasmussenem. Pastor poselstwa Arvid Boman przeczytał krótką modlitwę

 

Trumna hrabiego Stenbocka została następnie wyniesiona jako pierwsza na pokład »Oscara II«, gdy przybyła procesja królewska. Kiedy kondukt pogrzebowy dotarł do Langelinie Quay,  zasalutowano Sykstusowi, a kompania honorowa ruszyła naprzeciw „Oscara II”. Następnie wniesiono trumnę z ciałem księcia Edmunda ( Gustawa Adolfa).  Tysiące ludzi pojawiło się i w milczeniu było świadkiem jak ich przyszła królowa, żegna brat.
W ostatniej drodze z Danii do
Sztokholmu towarzyszyli mu m.in przyszła para królewska z Danii: Frederik i Ingrid, Sigvard Bernadotte. Statek przybył do Malmö o godz. 12.30. Trumna księcia została wyniesiona przez sześciu oficerów przez królewską poczekalnię do czekającego samochodu.

 



Ośmiu oficerów z pancernika niosło trumnę księcia po trapie, paradujący oddział strzelał z karabinów, a sztandar został podniesiony, by salutować z wielkim salutem, podczas gdy liczni widzowie stali z pochylonymi głowami. Podczas całej podróży do Sztokholmu oficerowie ze Skanskiego Korpusu Obrony Powietrznej paradowali pod głównym murem do trumny księcia, po dwie i dwie naraz, z szablami wyciągniętymi. Dodatkowy pociąg przyjechał do Sztokholmu o 22. Wielkie tłumy zgromadziły się wzdłuż Vasagatan i przed Dworcem Centralnym.  


Uroczysta procesja samochodowa do Kaplicy Zamkowej, gdzie umieszczono trumnę oczekującą na przeniesienie do Wielkiego Kościoła. Arcybiskup Eidem był obecny w kaplicy. Z komnat wewnętrznych przybył król i następca tronu, po czym arcybiskup poprowadził krótką modlitwę. Obok trumny paliły się świece, a straż strzegli adiutanci księcia i oficerowie ze sztokholmskiego garnizonu.

Tego dnia utworzono Fundusz Pamięci Księcia Gustawa Adolfa, którego zadaniem jest promowanie rozwoju charakteru i edukacji szwedzkiej młodzieży.  


Pogrzeb księcia Gustawa Adolfa odbył się w Storkyrkan we wtorek 4 lutego

Dzień pogrzebu, śnieżnobiały, zimowy lutowy dzień, rozpoczął się biciem dzwonów we wszystkich kościołach miasta. 

Kościół był pełen ludzi, ponad 2000 osób zgromadziło się  na godzinę przed ceremonią pogrzebu. Obecni byli przywódcy cywilnego i wojskowego przywództwa kraju, a także przedstawiciele pięciu domów królewskich i 35 narodów.

Książę Bertil na kilka dni przed pogrzebem przybył ze swojej podróży do Ameryki Południowej. Najmłodszy brat księcia Gustawa Adolfa, pan Carl Johan Bernadotte uczestniczył w pogrzebie i towarzyszył w samolocie ze Stanów Zjednoczonych - Gustafowi, syn hrabiego Stenbocka, aspirant oficera na krążowniku Gotland. 

- Opis pogrzebu jutro ( musiałam rozdzielić post na trzy część )
część pierwsza 

część III nastąpi......

Komentarze